لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

محاکمه صدام حسين از سرگرفته شد


امروز دوشنبه صدام حسين رهبر سابق عراق و هفت نفر ياران وی بخاطر اتهامات جنايات عليه بشريت دوباره در دادگاه حاضر شدند.

جلسه دادگاه با سخنان خليل دوليمی وکيل مدافع صدام آغاز شد که رئوف عبدالرحمان قاضی دادگاه را به تبعيض متهم کرد و خواستار استعفای وی شد. رئيس قضات درخواست وی را سريعاً رد کرد.

محاکمه صدام حسين بخاطر کشتار بيش از ١٤٠ شيعه در روستای دوجيل در سال ١٩٨٢ در عراق، از سر گرفته شده است.

رهبر سابق عراق به دادن دستور اين کشتارها اذعان کرده است، و گفته است که صدور اين دستور قانونی بوده است چرا که قاضی همه متهمين را بخاطر ترور نافرجام وی گناهکار شناخته بوده است.

در همين حال جلسه پارلمان عراق که تشکيل آن برای روز دوشنبه پيش بينی شده بود به تعويق افتاده است که به نشانه ادامه بن بست بر سر رهبر دولت آينده عراق است.

گفتگوهای نمايندگان احزاب عرب سُنّی، کرد، و شيعه بدان جهت به توافقی نرسيده است که درخواست های احزاب سُنّی و کرد از ماه دسامبر تا به حال برای تعويض نامزدی ابراهيم الجعفری برای دوره ديگر نخست وزيری، بی نتيجه مانده است.

با اين وجود روز يکشنبه سفير عراق در آمريکا گفت که وی برای رسيدن به مصالحه خوشبين است. منتقدين آقای ال جعفری ميگويند وی برای متوقف ساختن موج خشونت های فرقه ای مذهبی کار عمده ای انجام نداده است.

در خبرهای ديگر در ادامه خشونت ها در بغداد، يک بمب کارگذاری شده در يک اتوموبيل در نزديکی يک مسجد شيعيان منفجر شد که دست کم چهار کشته و شش مجروح بجای گذاشت، و در انفجار يک اتوموبيل بمب گذاری شده در شهرک محموديه در جنوب بغداد دست کم ده نفر جان سپردند.

پليس ميگويد در شمال عراق نيز در شهر موصل مردان مسلح هفت کارگر را کشتند و در شهر بعغوبه مردان مسلح باشليک بر روی يک اتوبوس پنج نفر را کشته و چهار نفر را زخمی کردند.

روز شنبه در غرب بغداد چهار تفنگدار ارتش آمريکا در عمليات رزمی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG