لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

ايران مبلغ ٥٠ ميليون دلار به دولت فلسطينی حماس کمک خواهد کرد


ايران ميگويد برای تخفيف بحران مالی فلسطينيان که ناشی از قطع کمکهای مالی کشورهای غربی است، مبلغ ٥٠ ميليون دلار به دولت فلسطينی حماس کمک خواهد کرد .

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران روز يکشنبه، در بر گزاری همايشی در تهران، اعطای اين کمک را اعلام کرد.

در همين حال، رهبران حماس بمنظور تلاش مجدد برای يک تشکيل يک دولت واحد ائتلافی و بمنظور رهائی از بحرانهای مالی موجود، با فوريت مذاکراتی را با احزاب و دسته های رقيب خود آغاز کردند.

اين همايش که به درخواست " اسمعيل هانيه" نخست وزير، صورت ميگيرد، چند روز پس از آنکه وی "محمود عباس،" رئيس حزب فتح و دولت خود گردان فلسطينان را متهم به تلاش در تضعيف دولت جديد به رهبری حماس کرد، تشکيل ميشود.

منابع نزديک به اين گردهم آئی ميگويند حماس يکبار ديگر تلاش ميکند که از دو گروه "جهاد اسلامی" و "شهدای تيپ الاقصی" بخواهد به دولت جديد به رهبری حماس به پيوندند. اين دو گروه ستيزه جو مسئوليت حملات موشکی اخير به جنوب اسرائيل را پذيرفته اند.

گروه حماس که بر اساس مرامنامه حزبی خود خواستار نابودی اسرائيل است، در اين حملات شرکت نداشته است، ولی هيچ اقدامی هم برای جلوگيری از اين حملات بعمل نياورده است.

آمريکا و اتحاديه اروپا ميگويند بخاطر اينکه حماس از اعمال خشونت دست بر نداشته و موجوديت اسرائيل را به رسميت نميشناسد، کمک های مالی خود را به دولت فلسطينی به رهبری حماس قطع کرده است.

اسرائيل نيز از پرداخت ماهيانه ميليونها دلاری که از طريق ماليات بر در آمد به نمايندگی از سوی تشکيلات خود گردان فلسطينيان جمع آوری ميکند، خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG