لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

هشدار کارشناسان آمريکائی عليه اقدامی  نظامی  در مورد ايران


دو کارشناس سابق شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا میگویند زیان ناشی از اقدام نظامی علیه ایران به منافع آمریکا به مراتب بیشتر از جنگ در عراق خواهد بود.

ریچارد کلارک و استیو سایمون مسئولین سابق هماهنگی سیاستهای امنیتی و ضد تروریسم نظرات خود را روز یکشنبه در روزنامه " نیویورک تایمز " ابراز داشتند.

استدلال مشاوران سابق چند رئیس جمهوری آمریکا این است که حمله پیش گیرانه ِ ایالات متحده آمریکا دور تسلسلی برای هر دو طرف بوجود خواهد آورد که ممکن است بر بهای نفت در جهان تأثیر گذارد، ثبات عراق را برهم بزند، و منافع آمریکا را در سراسر جهان به خطر اندازد.

کلارک نويسنده کتابی تحت عنوان" عليه تمامی دشمنان" است که دو سال پيش چاپ شد و بشدت از سياست های دولت پيش در جنگ عليه تروريسم انتقاد ميکند.

کلارک و سایمون میگویند دولت کلینتون نیز در گرماگرم تنشهای سالهای ۱۹۹۰ موضوع بمباران ایران را مورد توجه قرار داد؛ اما به این نتیجه رسید حمله به ایران نتیجه خوشایندی برای ایالات متحده در بر نخواهد داشت.

نظرات این دو کارشناس هنگامی عنوان میشود که گزارشهایی منتشر شده است مبنی بر اینکه ایالات متحده گزینه حمله نظامی را برای وادار کردن ایران به توقف برنامه هسته ای مورد بررسی قرار داده است.

در همين حال يک مرکز تحقيقاتی سرشناس در آمريکا عکس هائی ماهواره ای را چاپ کرده است که گفته ميشود نشان دهنده اقدام ايران در مستحکم ساختن تاسيسات زير زمينی غنی سازی اورانيوم نطنز است. چهار عکسی که در سالهای ۲۰۰۲ تا۲۰۰۶ برداشته شده است، جزو تصاوير چاپ شده توسط انستيتوی علوم و امنيت بين المللی است.

اين مرکز تحقيقاتی ميگويد تصاوير ماهواره ای نشان ميدهد تاسيسات نطنز زير لايه های متعددی ازخاک و سيمان برده شده است. تصاوير ديگر نيز از باز شدن يک تونل ورودي جديد به واحد تبديل اورانيوم در اصفهان حکايت دارد

XS
SM
MD
LG