لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

گفتار روز: اخذ ويزا و سفر خارجيان به آمريکا از ديدگاه وزير خارجه آمريکا


کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه آمريکا می گويد، از حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به بعد آمريکا با گزينه دشوار حفظ سنت و شعائر جامعه ای آزاد در پذيرفتن مسافران خارجی با آغوش باز از يکسو، و حفظ و تأمين امنيت کشور از سوی ديگر روبرو بوده است و دائماً بايد در کفه ترازو يکی را در برابر ديگری سبک سنگين می کرده است.

خانم رايس می گويد:" هر زمان که توانسته ايم کار مسافرت تروريستها را از نقطه ای به نقطه ای دشوارتر سازيم .... طبعاً از ميزان توفيق حملات تروريستی نيز به همان نسبت کاسته ايم. وظيفه ما ايجاب می کند که طوری رفتار کنيم که امنيت مسافرتهای بين المللی را بدون هيچ خدشه ای حفظ کنيم.

اين يک سوی قضيه است، يک سوی ديگر قضيه، حفظ توازن لازم بين سنت پذيرش مسافران بين المللی و حفظ امنيت کشور است.

" خانم رايس می افزايد: " می دانم که پس از حوادث يازدهم سپتامبر و برقراری تدابير امنيتی، در کار اخذ ويزا و عبور و مرور، تأخير ايجاد شده است .... تا جائيکه برخی از خارجيان پنداشته اند که آمريکا ديگر مايل به پذيرش ميهمانان خارجی نيست.

" خانم رايس می گويد، اينگونه شکايات و شبهات به گوش مسئولان رسيده است و در نتيجه مقامات نيز تلاش کرده اند در عين حفظ الزامات امنيتی تسهيلات لازم را هر چه بيشتر در کار آمد و رفت مسافران بين المللی فراهم سازند."

مثلاً دولت ايالات متحده آمريکا در راستای تحقق اين هدف، پانصد پست کنسولی تازه ايجاد کرده است، تا کار اخذ رواديد آمريکا با سهولت بيشتری انجام پذيرد، در نتيجه اين اقدام و ساير اقدامات، پس از حوادث سپتامبر ۲۰۰۱ بر تعداد مسافران خارجی به آمريکا منظماً افزوده شده است.

تعداد رواديدی که امروزه برای خارجيان صادر می شود، پس از حملات تروريستی يازدهم سپتامبر از هر زمان ديگری بيشتر است.

دولت آمريکا به تازگی دست به ابداع ديگری نيز زده است و در مرحله آزمايش اخذ تقاضانامه های صدور ويزا از طريق مدار الکترونيکی و بهره گيری از فناوری همزمان کنفرانسهای چندجانبه و مصاحبه های کامپيوتری است.

استفاده از تکنولوژی کامپيوتری می تواند متقاضيان ويزای آمريکا را از درد سر پيمودن مسافات طولانی برای مصاحبه های حضوری با مأموران کنسولی آمريکا آسوده سازد.

خانم رايس، وزير امورخارجه آمريکا می گويد، دولت آمريکا شکايات و نگرانيهای مسافران را در سراسر جهان شنيده است و می کوشد با انجام تغييرات لازم، هر چه بيشتر موجبات رفاه ميهمانان و بازديدکنندگان را فراهم آورد.

خانم رايس می گويد:" آن زحمات و مسائلی که شنيده بوديد و ممکن است حتی خود شما هم دچار آنها شده باشيد، آن دشواريهای سال ۲۰۰۲، ديگر در سال ۲۰۰۶ وجود خارجی ندارند." خانم رايس می گويد، امروزه دروازه های آمريکا در عين استحکام بيشتر، بيش از هر زمان ديگری نيز بروی ميهمانان خارجی گشوده است.

XS
SM
MD
LG