لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

خشونت های خونين عراق همزمان با نا معلومی در تشکيل حکومت جديد


در حاليکه چهار ماه پس از انتخابات پارلمانی ماه دسامبر عراق ميگذرد اين کشور هنوز از داشتن يک دولت جديد محروم است و خشونتهای تازه در سراسر عراق دست کم ۱۲ نفر عراقی ديگر را به کشتن داده است.

مقامات ميگويند در مرگبارترين رويداد، انفجار يک بمب که در اتومبيل نزديک رستوران ِ محل تردد مأمورين پليس جاسازی شده بود دست کم چهار غير نظامی را کشت و بيش از ۲۰ تن ديگر از جمله چند پليس را زخمی کرد.

خشونتهای جاری فوريت تشکيل يک دولت وحدت ملی را دوچندان کرده است.

مذاکرات در ميان فراکسيونهای پارلمانی با عدم پذيرش ابقا ابراهيم جعفری در سِمَتِ نخست وزيری از سوی سياستمداران کُرد و اهل سنت به تأخير افتاده است. آنها ميگويند آقای جعفری برای جلوگيری از خشونتهای فرقه ای که کشور را به سوی نابودی ميکشاند، اقدامات کافی بعمل نياورده است.

آقای جعفری تاکنون از قبول استعفا خودداری کرده است. وی روز جمعه در مصاحبه ای با کانال ۴ شبکه تلويزيونی بريتانيا گفت که " انتخاب او از راههای قانونی و دموکراتيک بوده است."

مقامات آمريکا رهبران عراق را برای تشکيل هرچه زودترِ ِ يک دولت جديد زير فشار گذاشته اند؛ و اميدوارند که تشکيل دولت جديد گامی در جهت قطع خشونتهای فرقه ای باشد، که ممکن است کشور را به جنگ داخلی بکشاند. روز جمعه نمايندگان بلوکهای اصلی سياسی توافق کردند که کميسيونی تشکيل شود و اعضای کابينه جديد، از جمله نخست وزير، را انتخاب کند.

XS
SM
MD
LG