لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

وزارت خارجه آمريکا:گفته های رئيس جمهور ايران در مورد اسرائيل بازتاب مقاصد واقعی ايران است


وزرات امور خارجه آمريکا می گويد سخنان پياپی رئيس جمهوری ايران در مورد مطلوب بودن انهدام اسرائيل بايد به عنوان بازتاب مقاصد واقعی ايران ديده شود، و بنابراين فقط بر نگرانی و هراس بين المللی از آنچه مقامات آمريکائی آنرا تصميم تهران به دنبال کردن جنگ افزار اتمی می دانند، می افزايد.

اين نظر پس از آن ابراز می شود که محمود احمدی نژاد اسرائيل را تهديدی دائمی برای خاورميانه، که بزودی نابود خواهد شد، تصوير کرد ، و نيز بار ديگر واقعيت هالوکاست، کشتار يهوديان در جنگ جهانی دوم را زير سئوال کشيد.

رئيس جمهوری اسلامی ايران همچنين اهميت هشدار کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا را ، که تهران ممکن است به دليل ناديده گرفتن درخواست شورای امنيت برای پايان دادن به غنی سازی اورانيوم و بازگشت به ميز مذاکرات، با اقدامی سخت روبروشود، رد کرد. شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه در يک کنفرانس خبری اين موضوع را که رهبر منتحب کشوری خواهان حذف کشور مستقل ديگری می شود، سخت نگران کننده خواند. او همچنين گفت اين نظر برای ديپلمات های اعضای دائمی شورای امنيت در حالی که برای گفت و گو در باره گام بعدی در مقوله برنامه اتمی ايران آماده می شوند، عنصر نگران کننده ای است: فکر می کنم وقتی آنها اين مساله، يعنی چگونگی مقابله با برنامه اتمی ايران را مطرح سازند، چنين سخناني، که فقط می تواند بيان کننده مقاصد سياسی واقعی رژيم ايران تلقی شود ، برای جامعه بين المللی انگيزه ای فراهم خواهد آورد که در يک شيوه ديپلماتيک قاطع عمل کند و ايران را از طريق اهرم های ديپلماتيک وادار سازد رفتار خود را تغيير دهد.

ديپلمات های ارشد در گروه هشتگانه قدرت های صنعتی جهان و کشورهای عضو شورای امنيت قرار است در اين هفته برای شرکت در يک دور غير عادی گفت و گو در باره امنيت اتمی در مسکو جمع شوند. اين جلسه در آغاز قرار بود زمينه اجلاس رهبران هشت کشور در مسکو در ماه ژوئيه را فراهم آورد. اما مقامات آمريکائی می گويند ديپلمات ها، از جمله نيکولاس برنز معاون امور سياسی وزارت خارجه، در باره گام های احتمالی بعدی در مساله اتمی ايران، بحث خواهند کرد.

در اين ميان، محمد البرداعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمي، که برای سنجيدن آمادگی ايران به رعايت بيانيه شورای امنيت به تهران سفرکرد، روز جمعه با کاندوليزا رايس تماس گرفت و او را از نتايج ماموريت خود آگاه ساخت.

هرچند مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه جزئياتی ارائه نداد، اما گفت تصور وزير امور خارجه اين بود که رئيس آژانس حرف تازه ای نشنيده است.

قرار است البرادعی روز ۸ ارديبهشت ( 28 آوريل) يک گزارش رسمی به شورای امنيت ارائه دهد، پس از آن شورا اقدامی را که بايد در پی سخنان رئيس جمهوری ايران انجام گيرد، بررسی خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز جمعه گفت تندگوئی احمدی نژاد در باره اسرائيل ممکن است کوششی برای دور کردن توجه مرم ايران از وضع ناهنجار حقوق بشر ، متوقف شدن حرکت به سوی دمکراسی و اقتصاد راکد کشور باشد.

XS
SM
MD
LG