لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

گفتار روز: تقبيح جامعه بين المللی از برنامه غنی سازی اورانيوم ايران


دولت ايران اعلام داشته است که ايران نيز به صف کشورهائی که تکنولوژی هسته ای هستند ، پيوسته است .

محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری ايران اعلام کرده است که ايران در کار غنی سازی اورانيوم به موفقيت نائل آمده است ... و برای توليد مقادير معينی اورانيوم غنی شده در سطح صنعتی ، به شدت فعاليت خواهد کرد .

رئيس جمهوری ايران اعلام کرده است که هيچکس نمی تواند حتی سر سوزنی ما را از راهی که در پيش گرفته ايم ، باز دارد . اورانيوم غنی شده در توليد سلاحهای اتمی نقش کليدی دارد . سازمان بين المللی انرژی اتمی و شورای امنيت سازمان ملل متحد از ايران خواسته اند ، کلّيه فعاليت های غنی سازی خود را متوقف سازد .

بسياری از کشورهای جهان ، حرکت دولت ايران را محکوم ساخته اند آندره کريفت سوف سخنگوی وزارت امورخارجه روسيه ، عمل ايران را حرکتی در جهت ناصحيح توصيف کرده است .

وانگ گوانگ يا سفير چين گفته است که ، عمل ايران ، با خواست جامعه بين المللی از ايران مغاير است .

فيليپ دوست بلازی وزير امورخارجه فرانسه ، از دولت ايران موکداً خواسته است ، فعاليتهای خطرناک خود را متوقف سازد .

شين زو آبه ، رئيس دبيرخانه کابينه ژاپن گفته است که ، اقدام ايران بسيار قابل تأسف است و با پيامهای شورای امنيت سازمان ملل متحد و سازمان بين المللی انرژی اتمی ، مباينت دارد . جان بولتون ، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد می گويد ، ايران بی اعتنائی خود را نسبت به شورای امنيت سازمان ملل متحد آشکار ساخته است .

آقای بولتون می گويد ، خطری که ايران با دستيابی به دانش چرخه سوخت هسته ای ، و به خصوص با غنی سازی اورانيوم ايجاد می کند ، اين است که ، تصميم برای جمع آوری و ذخيره اورانيوم ، به مقدار کافی ، برای توليد سلاحهای اتمی ، کاملاً در دست آنها قرار می گيرد .

سفير آمريکا می افزايد ، با توجه به سابقه اينها و با توجه به اظهارات پرزيدنت احمدی نژاد ، امکان دستيابی به قابليت اتمی در دست بزرگترين کشور بانی و حامی تروريسم قرار می گيرد و بديهی است که ، يک چنين احتمالی ، چندان دلپذير نمی تواند باشد .

قرار است شورای امنيت سازمان ملل متحد ، در پايان ماه آوريل جاری تشکيل جلسه دهد و کيفيت پاسخهای ايران را نسبت به مطالبات خود از ايران برای متوقف ساختن کامل فعاليت های غنی سازی ، تحت مطالعه و بررسی قرار دهد .

کاندوليزا رايس ، وزير امورخارجه آمريکا ، می گويد ، آن هنگام ، زمان آن خواهد بود که اقدامات قاطعی در جهت حفظ اعتبار و حيثيت جامعه بين المللی برای اين مسأله ، صورت گيرد . خانم رايس می گويد ، هنگاميکه شورای امنيت تشکيل جلسه دهد ، زمان عمل ، فرا خواهد رسيد .

XS
SM
MD
LG