لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

واکنش جهان به ادعای رژيم ايران مبنی بر موفقيت در غنی سازی اورانيوم


وزارت خارجه روسيه ادعای ايران مبنی بر موفقيت در غنی سازی اورانيوم را تقبيح و آنرا "گامی در جهت غلط" توصيف کرد.

امروز چهارشنبه در گزارش خبرگزاری ايتار تاس به نقل از ميخائيل کامينين سخنگوی وزارت خارجه روسيه گفته شده است که ايران بايستی همه فعاليت های غنی سازی خود را که شامل فعاليت های پژوهشی هم ميشود، متوقف کند.

دولت آمريکا هم به ادعای ايران درباره موفقيت در غنی سازی اورانيوم با فراخواندن مجدد ايران به متوقف کردن فعاليتهای اتمی و سرفرود آوردن در برابر درخواست های جامعه بين المللی، پاسخ داد.

اعلام روز سه شنبه ايران مبنی بر ادامه توليد اورانيوم در مقياس صنعتی برای نيروگاه های اتمی آن کشور، در وسط مهلت سی روزه شورای امنيـت برای رژيم تهران جهت توقف فعاليتهای اتمی که در ٢٨ آوريل پايان مييابد، ارائه شد.

در واشنگتن شان مک کورميک سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت آمريکا اميدوار بود که ايران "طريق ديپلوماسی" را برای بدست آوردن پشتيبانی جهت ساختن نيروگاه های اتمی، در پيش گيرد. بعوض، رژيم تهران "طريق به چالش کشيدن" بقيه جهان را برگزيده است.

رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است که امروز چهارشنبه برای بحث درباره روياروئی با غرب بر سر برنامه اتمی ايران که به دور اين نظر که رژيم تهران مخفيانه در حال ساختن سلاح های اتمی است، وارد تهران شود.

محمد البرداعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است در پايان اين ماه گزارش خود از برنامه اتمی ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه کند.

حتی اگر ادعای رژيم تهران درباره موفقيت تکنيکی غنی سازی اورانيوم درست باشد، متخصصين ميگويند که ايران برای آنکه بتواند کلاهک های اتمی توليد کند، راه درازی در پيش دارد.

با اين حال متخصصين اضافه ميکنند که اعلام مغرورانه اين هفته ايران ميتواند بيش از آنچه انتظار ميرفت شورای امنيت را به برقراری تحريم ها يا مجازات های شديد ديگری بر عليه دولت ايران ترغيب کند.

روسيه و چين که دارای حق وتو درباره تصميم های شورای امنيـت هستند گفته اند که آنها با تحريم بر عليه ايران مخالفند.

XS
SM
MD
LG