لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

گفتار روز: افزايش کمکهای انسان دوستانه آمريکا به مردم فلسطينی


ايالات متحده آمريکا کمکهای انسان دوستانه را به مردم فلسطينی افزايش داده است.

کمکهای انسان دوستانه اساسي، که شامل بهداشت، موادغذايی و آموزش ميشود، تا پنجاه و هفت درصد افزايش می يابد و به مجموع بالغ بر دويست و چهل و پنج ميليون دلار خواهد شد. دولت ايالات متحده آمريکا همچنين چهل و دو ميليون دلار به فلسطينيان پرداخت ميکند تا به مصرف تقويت جامعه مدنی و استقرار و نگهداری نهادهای مستقل برسد.

اداره امور اين کمکها به " واحد امداد و کار" سازمان ملل متحد، و نيز سازمانهای غير دولتی محلی و بين المللی سپرده شده است. با اينهمه، آمريکا ، دوش به دوش اتحاديه اروپا، پرداخت کمکهای خود را به حکومت خود گردان فلسطينيان به حال تعليق درآورده است؛ زيرا دولت جديد فلسطينيان به رهبری گروه حماس از پذيرفتن اصول عدم خشونت، و شناسايی حق موجوديت اسراييل و نيز قبول توافقهای پيشين ميان اسراييل و تشکيلات خود گردان فلسطينی امتناع ميکند.

اين اصول بوسيله نمايندگان گروه کشورهای چهارگانه آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل به عنوان ابزار حل اختلاف اسراييل و فلسطينيان پذيرفته شده است.

"ديويد ولچ" ، معاون وزارت امور خارجه آمريکا در امور خاورنزديک و شمال آفريقا ميگويد اين اصول در قطعنامه های سازمان ملل متحد و مصوبات " جامعه عرب" مندرج است.

آقای ولچ ميگويد: " متأسفانه تاکنون دولت جديد حماس هيچگونه پاسخی به اين اصول نداده است."

آقای ولچ ميگويد ايالات متحده همچنان به " ديدگاه پرزيدنت بوش دائر بر راه حل ايجاد دوکشور" متعهد باقی ميماند. با اينحال آقای ولچ ميگويد: " اما... نبود تعهد از سوی دولت حماس نسبت به اين پيش شرطها ما را واميدارد که دولت حماس را به چشم شريک صلح ننگريم. اين بدان معنا است که مجبوريم بخش بزرگی از کمکهای خود را انحصاراً به کمکهای انسان دوستانه اختصاص دهيم."

معاون وزارت امور خارجه اضافه ميکند که اينها کمکهای حمايت از دموکراسی و نهادهای مدنی و مستقل را در بر ميگيرد. آقای ولچ ادامه ميدهد: " به نظر ما اين اصل ِاخير از اهميت حياتی برخوردار است؛ زيرا ، درست است که حماس با کسب چهل و چهار در صد حائز اکثريت آرا شد، و دولت تشکيل داد، اما پنجاه و پنج تا پنجاه و شش در صد از فلسطينيان به حماس رأی ندادند.

" کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا نيز در اين زمينه ميگويد: دولت جديد فلسطينيان بايد مسئوليت عواقب سياستهای خود را برعهده بگيرد."

XS
SM
MD
LG