لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

موفقيت غنی سازی اورانيوم در ايران می تواند افزايش تنش ها را به دنبال داشته باشد


در جو متشّنج بين المللی کنونی ، که ميان تعدادی از کشورهای غربی و ايران در مورد برنامه های هسته ای ايران اختلافات شديدی وجود دارد ، اعلام موفقيت آميز غنی سازی اورانيوم از طرف ايران ، بی ترديد ، بر دامنه تنشها خواهد افزود .

احمدی نژاد ، که از پيش ، مژده خبرخوشی برای ايرانيان داده بود ، روز سه شنبه اعلام کرد که ، ايران نيز به جرگه کلوب کشورهای اتمی پيوسته است .

همانطور که شنيديد ، آقای احمدی نژاد می گويد ، چرخه سوخت اتمی در حّد آزمايشگاهی ، به دست نسل دانشمندان جوان ايران ، به دست آمده است .

رئيس جمهوری ايران می گويد ، غلظت اورانيوم در همان حدّی است که مورد لزوم نيروگاههای اتمی است .

اعلام خبر وصول به مرز غنی سازی اورانيم در حد مطلوب ، با فريادهای شادی و الله اکبر! الله اکبر ! حاضران ، روحانيون وفرماندهان ارشد نظامی روبرو گرديد .

به عقيده آگاهان و مفسران سياسی ، انتخاب زمان حاضر ، برای اعلام خبر موفقيت ايران در غنی سازی اورانيوم ، از نهايت اهميت برخوردار است . ار يکطرف ، انتظار می رود محمد البرادعی ، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی اين هفته وارد تهران شود . هدف ار مسافرت آقای البرادعی به ايران شکستن بن بست کنونی برسر برنامه های هسته ای ايران است .

شورای امنيت سازمان بين الملل متحد به ايران توصيه کرده است ، تا تاريخ ۲۸ ماه آوريل ، يعنی تا حد اکثر۱۵روز ديگر ، کليه فعاليتهای غنی سازی چرخه سوخت اتمی را به کلی متوقف سازد .

از سوی ديگر ، آقای احمدی نژاد ، در سخنرانی تلويزيونی خود در شهر مشهد مقدس اعلام کرد که مقاصد اتمی ايران صلح آميز است و برنامه های هسته ای ايران ، منطبق با اصول و قراردادهای بين المللی است .

رئيس جمهوری ايران ، بار ديگر اتهامات آمريکا و ساير کشورهای غربی را که ايران در صدد دستيابی به سلاحهای اتمی است ، رد کرد . آقای احمدی نژاد از غرب موکداً خواست از وارد آوردن فشار به ايران برای دست شستن از برنامه اتمی خود ، دست بر دارد .

احمدی نژاد می گويد ، توصيه من اين است که کاری نکنند که در ذهن ايرانيان و همه ملل آزاديخواه نسبت به غرب ، نفرت دائمی به وجود آيد و رئيس سازمان انرژی اتمی ايران ، در حضور آقای احمدی نژاد اعلام کرد که ايران در نظر دارد برنامه غنی سازی خود را آنقدر توسعه دهد تا بتواند تا پايان سال از ۳۰۰۰ سانتريفوژ استفاده کند .

مقامات ايران می گويند ، در حال حاضر تنها از۱۶۴ سانتريفوژ بهره می گيرند .

اعلام خبر غنی سازی ايران در اروپا ، آمريکا و روسيه ، با سردی و تاسف روبرو شد .

کاخ سفيد اعلام کرد ، چنين برنامه ای ، حرکت ايران در جهت معکوس است . با اينهمه ، وزارت امورخارجه آمريکا اعلام کرد که دولت آمريکا برای تغيير خط مشی ايران ، کماکان از راههای ديپلماتيک بهره خواهد جست .

XS
SM
MD
LG