لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

بزرگترين اتحاد اعراب سنّی عراق و کردها نامزدی الجعفری برای نخست وزيری را رد کردند


بزرگترين ائتلاف اعراب سنّی در پارلمان عراق گفت که از رهبران شيعه ميخواهد نامزدهای تازه ای را برای مقام نخست وزير عراق در دولت جديد، معرفی کنند.

دکتر ظافرالعانی سخنگوی جبهه توافق عراق گفت که امروز دوشنبه اين بلوک سياسی رهبران شيعه را از تصميم خود مبنی بر رد کردن ابراهيم الجعفری نخست وزير عراق، مطلع کرده است.

همچنين اتحاد کردها تصميم مشابهی را دائر بر رد آقای جعفری به اطلاع بلوک شيعه رسانده اند. اين تصميمات همزمان با ادامه ديدارهای روز دوشنبه رهبران شيعه درباره ابقا يا برکناری آقای جعفری در مقام خود در دولت آينده، اتخاذ شده اند.

رهبران کرد و اعراب اهل تسنن عراق ميگويند آقای جعفری باندازه کافی برای رفع خشونت های فرقه ای کاری انجام نداده است. نامزدی وی بنظر ميرسد از کوششهائی که جهت شکل دادن دولت وحدت ملی انجام شده است، جلوگيری ميکند، و در نتيجه چهار ماه پس از انتخابات پارلمان هنوز اين کوششها به نتيجه نرسيده اند.

از سوی ديگر پس از سه سال که از سقوط صدام ميگذرد، خشونت در حومه بغداد همچنان ادامه دارد. روز يکشنبه دو شهروند عراقی در انفجار بمب به قتل رسيدند و نيروهای نظامی آمريکا در يک حمله هشت شورشی را کشتند.

XS
SM
MD
LG