لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

جمهوری اسلامی: آمريکا دست به يک جنگ روانی زده است


در پی انتشار گزارشهایی در رسانه ها مبنی بر اینکه دولت بوش برای دست زدن به حملات نظامی به ایران سرگرم برنامه ریزی است، جمهوری اسلامی ایران ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که به جنگ روانی دست زده است.

حمید رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت برنامه های آمریکا از "خشم و درماندگی" دولت آن کشور مایه میگیرد.

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز یکشنبه خود از قول مقامات کنونی و سابق نظامی آمریکا نوشت گزینه های نظامی آمریکا بخشی از دیپلماسی برای مهار کردن ایران و ممانعت از اجرای برنامه هسته ای آن کشور است. با اینحال، در کوتاه مدت احتمال حمله وجود ندارد.

مجله نیویورکر در گزارشی، به نقل از منابعی که نام برده نشده اند، نوشت دولت بوش به موازات برنامه ریزی برای حمله های احتمالی، فعالیتهای مخفی را در ایران افزایش داده است. مقامات آمریکا گفتند دولت بوش برای حل مسأله هسته ای ایران راه حل دیپلماتیک را دنبال میکند، کما اینکه هیچ گزینه ای کنار گذاشته نخواهد شد.

در گزارش نیویورکر همچنین از قول یک مقام سابق نوشته شده است که پرزیدنت بوش محمود احمدی نژاد را "یک هیتلر بالقوه" میداند.

تصمیم جمهوری اسلامی ایران در ماه ژانویه به از سرگیری فعالیتهای غنی سازی اورانیوم موجب شد که سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا مذاکرات دوساله خود با تهران را متوقف کنند. پس از آن اروپا از پیشنهاد آمریکا دائر بر ارجاع پرونده آن کشور به شورای امنیت جانبداری کرد.

شورای امنیت در صورتی که تشخیص دهد برنامه هسته ای ایران ناقض معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای است، تحریمهایی را درمورد ایران اعمال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG