لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

تمديد مقررات منع عبور و مرور در نپال


دولت پادشاهی نپال، در پی يک روز اعتراضات خشونت آميز، که يک تن از تظاهرکنندگان را به کشتن داد، مقررات منع عبور و مرور را تمديد کرد." hspace=2 src="/persian/images/ap_nepal_protest_soldiers_8apr06_eng_1951.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>

شاهدان گفتند روز شنبه نيروهای امنيتی در شهر ييلاقی " پوخارا" واقع در ۲۰۰ کيلومتری غرب کاتماندو، به روی فعالان سياسی که عليه حکومت خودکامه گيانندرا شاه اعتراض ميکردندآتش گشودند.

احزاب اصلی نپال درنظر دارند روز يکشنبه تظاهرات توده ای به راه اندازند.

دولت نپال در واکنش به اين خشونتها اطلاعيه تمديد مدت مقررات منع رفت و آمد روزانه را از تلويزيون دولتی اعلام و اخطار کرد که نيروهای انتظامی پايتخت هرکس را که مقررات ۱۳ ساعته رفت و آمد را در کاتماندو و حومه آن نقض کند هدف گلوله قرار خواهند داد. احزاب سياسی يک اعتصاب چهار روزه از رو پنجشنبه براه انداختند.

از آغاز تظاهرات تاکنون بيش از ۷۵۰ نفر بازداشت شده اند سازمان ملل و چند کشور ديگر ، از جمله ايالات متحده آمريکا مصرانه از پادشاه نپال خواسته اند زندانيان را آزاد سازد.

از سوی ديگر، مقامات نپال گفتند در درگيريهای شبانه با نيروهای امنيتی در شهرهای جنوب غربی واقع در ۳۰۰ کيلومتری پايتخت، ۹ تن از شورشيان کمونيست کشته شدند.

XS
SM
MD
LG