لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

وکيل مدافع صدام از جلسه امروز دادگاه اخراج شد


یک وکیل صدام حسین رهبر سابق عراق به دلیل برهم زدن جریان محاکمه او در بغداد ، از دادگاه اخراج شده است.در همين حال جلسه محاکمه امروز نيزبه حالت تنفس تعطيل شد.

قاضی دادگاه روز چهاشنبه " بوشرا خلیل" را پس از آن که شروع به فرياد کشیدن کرد و عکس های زندانیان عراقی را که گویا به وسیله نیروهای آمریکائی شکنجه می شدند نشان داد، بیرون کرد. صدام تنها متهمی بود که برای بازجوئی در جلسه دادگاه حضور داشت ، و به پرسش هائی در باره کشته شدن بیش از ۱۴۰ مسلمان شیعه در سال۱۹۸۲ پاسخ داد.

صدام وزارت کشور عراق را که در استیلای شیعیان قرار دارد ، به باد حمله گرفت و آنرا به شکنجه و کشتن هزاران نفر متهم ساخت. رهبر سابق عراق همچنین درخواست کرد یک سازمان بین المللی امضاهائی را که گفته می شود به او تعلق دارد و دادستان به عنوان شاهد ارائه داده است، بررسی کند.

دادستان ها می گويند اسناد، دستورات صدام حسین است که به کشته شدن شیعیان در روستای دوجیل ، در جنوب عراق، منجر شد. صدام پذیرفته است که چنین دستوراتی را صادر کرد، اما می گويد اقدامات او جنایت نبود زیرا یک قاضی روستائیان را در توطئه چینی برای ترور وی گناهکار تشخیص داده بود.

در این میان، ارتش آمر یکا در عراق می گويد نمی تواند اصالت ویدیوئی را که ظاهرا نشان می دهد شورشیان جسد خلبان یک هلیکوپتر را روی زمین می کشند، تائید کند. ارتش آمریکا تائید می کند که دو خلبان روز شنبه در جنوب بغداد کشته شدند و می گوید آتش خصمانه ممکن است موجب سقوط هلیکوپتر شده باشد.

XS
SM
MD
LG