لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

ديدار معاون وزارت امور خارجه آمريکا با مقامات پاکستان در اسلام آباد


ریچارد باوچر معاون وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در اسلام آباد با مقامات پاکستان ملاقات کرد و در باره مناسبات دو جانبه و روابط پاکستان با هند و افغانستان با آنها به تبادل نظر پرداخت.

اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا حاکی است که خورشید قصوری وزیر امور خارجه پاکستان و باوچر هر دو بر این نظر بودند که سفر اخیر پرزیدنت بوش به اسلام آباد، مناسبات دو کشور را تقویت کرده است. آنها در باره وضع افغانستان نیز بحث کردند.

باوچر، که پیش از ورود به اسلام آباد از کابل دیدن کرده بود، نظر خود را در باره وضع آن کشور با خورشید قصوری در میان گذاشت . افغانستان از پاکستان خواسته است برای جلوگیری از عبور تروریست ها از مرز، اقدامات بیشتری به عمل آورد.

قصوری کوشش های پاکستان در امتداد مرز افغانستان را تشریح کرد و بر قاطعیت پاکستان به همکاری جدی با افغانستان در پرداختن به مسائل مشترک تاکید گذاشت. دو طرف همچنین در باره روند صلح بین هند و پاکستان بحث کردند.

پاکستان از معامله اتمی اخیر بین آمریکا و هند، ابراز نگرانی کرده است. پرزیدنت بوش قرار داد را امضا کرد ، اما حاضر نشد معامله مشابهی با پاکستان انجام دهد. به گفته یک مقام وزارت امور خارجه پاکستان، قصوری بر نیاز به یک نگرش جمعی برای جلوگیری از براه افتادن مسابقه تسلیحاتی، تشویق خویشتنداری و توجه به نیازهای مشروع پاکستان به انرژی اتمی غیر نظامی تاکید گذاشت.

ریچادر باوچر با پرویز مشرف رئیس جمهوری پاکستان نیز ملاقات کرد. اما در باره آنچه در این دیدار مطرح شد، گزارشی منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG