لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

در انفجار يک کاميون در نزديکی مسجد شيعيان در بغداد دهها نفر کشته و زخمی شدند


مقامات عراق می گويند در انفجار يک کاميون حامل مواد منفجره هنگاميکه نمازگزاران از یک مسجد متعلق به شیعیان در شمال بغداد خارج می شدند، دست کم ۱۰ تن جانسپرده اند و ۳۰ نفر مجروح شده اند.

چند ساعت پیشتر، دیپلمات های ارشد آمریکا و بریتانیا به دور روز نشست های اضطراری در بغداد پایان دادند و از رهبران متخاصم عراق خواستند هرچه زودتر دولت جدیدی تشکیل دهند. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا و جک استرا وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه در بیانیه مشترکی گفتند عراق هم اینک به دولت نیرومند و متحد کننده ای نیاز دارد.

روز یکشنبه هر دو دیپلمات گفتند مردم عراق شکیبائی خود را در برابر رهبران سیاسی کشور از دست می دهند، زیرا آنها پس از نزدیک به چهار ماه مذاکره هنوز نتوانسته اند در مورد تشکیل یک دوات وحدت به توافق برسند.

فشار سیاسی بر ابراهیم الجعفری برای انصراف از کاندیدائی شیعیان برای دومین دور، افزوده می شود. رهبران کرد عراق و اعراب سنی می گويند او قادر نبوده است شورش را مهار کند و شدت گرفتن خشونت های فرقه ای را متوقف سازد.

در این میان، ارتش آمريکا اعلام کرد پنج تن از تفنگداران دريائی آمريکا روزيکشنبه هنگامی که کاميون آن ها براثرسيلاب واژگون گرديد، جان خود را ازدست دادند. دوتفنگدارديگردريائی و يک سپاهی آمريکا نيز از روز دوشنبه تاکنون مفقود هستند.

در رویدادی جداگانه، به گفته پلیس، شامگاه یکشنبه، مردان مسلح به خانه ای در بغداد هجوم بردند و چهار ساکن آنرا کشتند.

در بصره، بامداد دوشنبه چهار بزرگسال و یک کودک به ضرب گلوله از پای در آمدند.

XS
SM
MD
LG