لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

گفتار روز: دولت ايران، پيشنهاد دولت آمريکا را برای کمک به زلزله زدگان رد کرد


دولت ايران، پيشنهاد دولت آمريکا را برای کمک به زلزله زدگان زمين لرزه اخير ايران که حدود ۲۰۰ روستا را در باختر ايران به ويرانی کشانيد، رد کرد.

در اين حادثه حدود ۷۰ نفر کشته شدند و هزاران نفر نيز، در جريان يک سلسله زمين لرزه و پس لرزه در استان لرستان، بی خانمان گرديدند. روزی که زلزاه بوقوع پيوست، پرزيدنت جرج- دابليو- بوش، رييس جمهوری آمريکا، پيشنهاد کمک آمريکا را به ايران اعلام کرد. پرزيدنت بوش گفت:« من کمک کشورم را به مردم زلزله زده زمين لرزه های اخير ايران اعلام ميدارم. البته، ما با دولت ايران در برخی از موارد، دارای اختلاف نظر هستيم، اما، مشقات و تالمات مردم ايران، همواره مد نظر ما قرار دارد.»

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا نيز، اعلام کرد که: « از تلاشهایی که در حال حاضر برای کمک به حادثه ديدگان تراژدی اخير ايران بعمل می آيد، حمايت می کنيم. دولت آمريکا آماده است کمکهای انسانی خود را به مردم ايران در اين لحظات پريشانحالی تقديم دارد.»

از سویی ديگر، ادم ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که محمد جواد ظريف، سفير ايران در سازمان ملل متحد، پاسخ دولت ايران را نسبت به پيشنهاد کمک آمريکا به آگاهی مقامات رسانيده است:

سخنگو گفت:« دمقامات دولت ايران، ضمن اعلام مراتب قدر دانی خود از پيشنهاد کمک های آمريکا و ارسال پيامهای تسليت می گويند که در حال حاضر به کمک های آمريکا نيازی نيست.» پاسخ ايران به پيشنهاد اخير کمک آمريکا با واکنش ايران نسبت به پيشنهادهای کمک آمريکا در گذشته، متفاوت است. مثلاً، بدنبال زمين لرزه های ماه دسامبر سال ۲۰۰۳، که شهر بم را در شمال خاوری ايران با خاک يکسان کرد، دولت آمريکا، مبلغ ده ميليون و پانصد هزار دلار بعنوان کمک به مردم ايران تقديم کرد.

XS
SM
MD
LG