لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

امروز گروه ارزياب سازمان ملل به مناطق زلزله زده لرستان ايران ميرود


سازمان ملل متحد يک گروه ارزياب را درپی وقوع زلزله های اين هفته که بيش از ۷٠ کشته و ١۲٠٠ مجروح بجای گذاشته است، به ايران گسيل ميکند.

بيانيه سازمان ملل ميگويد اين گروه که شامل متخصصين سازمان بهداشت جهانی و صندوق سازمان ملل برای کمک به کودکان است، امروز شنبه بسوی استان غربی لرستان ايران رهسپار ميشود.

روز جمعه دولت بوش يک کمک پيشنهادی حاوی پتو، ظروف آب و سرپناه های موقت برای بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر را گيرد که ميتواند ظرف۴۸ ساعت تحويل داده شود به دولت ايران پيشنهاد کرد.

نيکولاس برنز، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، اين پيشنهاد را روز جمعه به جواد ظريف سفير جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد ابلاغ کرد. ظريف گفت پيش از اظهار نظر در باره پيشنهاد واشنگتن، آنرا با مقامات در تهران در ميان خواهد گذاشت.

پيشنهاد کمک به ايران با وجود اختلافات دو کشور بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران مطرح ميشود. پرزيدنت بوش مراتب تسليت خود را بخاطر تلفات جانی و خسارات زلزله در ايران ابراز داشت و گفت آمريکا آماده است به مردم ايران کمک کند. با اين حال، پرزيدنت بوش اظهار داشت علاقه تهران به فراهم آوردن اسلحه اتمی، تمامی کره زمين را تهديد می کند.

سه زلزله شديد و چندين پس لرزه شهرهای دورود و بروجرد در استان لرستان را به لرزه در آورد. شديد ترين لرزش ها به مقياس شش و يکدهم ريشتر بود که در صبحگاه روز جمعه به وقوع پيوست.

وزير بهداری جمهوری اسلامی روز جمعه گفت حدود ۳۳۰ روستا کاملاً يا بخش هائی از آنها ويران شده اند، در عين حال اظهار داشت پاسخ تيم های پزشکی کافی به قربانيان زلزله کافی بوده است.

XS
SM
MD
LG