لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

گفتار روز: مشکلات رژيم ايران از ديدگاه وزير خارجه آمريکا 


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد تلاش دولت ايران برای دست يافتن به اسلحه اتمي، جهان را با چالشی خطير روبرو می سازد. با اين حال، او در توضيحاتی در يک کميته سنا گفت: مساله اتمی تنها مشکل حکام ايران نيست: آنها منبع اصلی پرداخت هزينه های تروريسم در حاورميانه هستند. و در عراق، در لبنان از طريق حزب اله، و در سرزمين های فلسطينی از طريق سلاح هائی که برای تروريسم به کار می برند، مشکلاتی به وجود می آورند.

و البته، لازم به گفتن نيست که شماری نا منتخب آرمان های مردم ايران را سرکوب می کنند. وزير امور خارجه آمريکا می گويد ايالات متحده و ديگران موفق شده اند ائتلافی از ملت ها به وجود آورند و به فرمانروايان ايران بگويند که آنها اگر به فعاليت های اتمي، که می تواند به توليد اسلحه منجر شود، ادامه دهند، در جامعه بين المللی منزوی خواهند شد.

خانم رايس می گويد ما نياز داريم اين تفکر و ائتلاف را گسترش دهيم: ما نمی توانيم از يک سو در باره نياز به برقراری صلح در خاورميانه حرف بزنيم و از سوی ديگر آنچه را ايران در سرزمين های فلسطينی انجام می دهد ناديده بگيريم. ما نمی توانيم از پايان دادن به نفوذ سوريه در لبنان و استقرار دمکراسی در آنجا سخن بگوئيم و به آنچه ايرانيان برای حزب اله انجام می دهند، توجه نکنيم.

خانم رايس می گويد برای مقابله با ايران، ما ابزاری در اختيار داريم: از جمله برجسته ساختن مغايرت و تضاد بين مردم ايران و رژيمی که نماينده آنها نيست، از طريق فعاليت برای گسترش دمکراسی، پخش برنامه های راديوئی و تلويزيوني، حمايت از سازمان های غير دولتی و برملا ساختن پرونده دولت ايران در نقض حقوق بشر.

کاندوليزا رايس می گويد به قدرت رسيدن محمود احمدی که آشکارا در باره جاه طلبی های رژيم ايران سخن می گويد، برای متحدان ما روشن ساخته است که رژِيم ايران به راستی چگونه پديده ای است.

خانم رايس می گويد شناخت مشکل بيشترين اهميت را دارد... و آن اين است که ايران نه تنها در مقوله اتمی ، بلکه در آنچه به تروريسم و رعايت موازين حقوق بشر در داخل مربوط می شود نيز مشکلی است.

XS
SM
MD
LG