لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

ايتاليا به افغان مسيحی شده و جسته از مجازات مرگ پناهندگی داد


ايتاليا به يک مرد افغان که برای ترک اسلام و گرويدن به مسيحيت در کشورش با احتمال مجازات مرگ روبرو شده بود، پناهندگی داده است.

بنا به گزارشها، عبدالرحمن، مردی که در کانون اين ماجرای جنجالی قرار دارد، ساعاتی پيش وارد ايتاليا شده است.

سيلويو برلوسکونی نخست وزير ايتاليا امروز گفت برای ايتاليا موجب خوشحالی است که ورود او را به رم خوش آمد بگويد. و او را مردی "شجاع" توصیف کرد .

عبدالرحمن برای ترک پانزده سال پيش اسلام و گرويدن به مسيحيت، که در افغانستان معصيتی بزرگ محسوب ميشود، زندانی شده بود. اما فشارهای شديد بين المللی موجب شد که دادگاه اتهامات عليه او را کنار بگذارد ، و وی را آزاد کند.

قبلا مقامات افغانستان گفته بودند عبدالرحمن را بدلايل ايمنی در محلی سرّی نگاه داشته اند زيرا بعضی از روحانيون گفته اند اگر دولت وی را اعدام نکند مردم افغانستان بايد او را بکشند. اعضای پارلمان اافغانستان نيز گفته بودند نبايد به عبدالرحمن اجازه داد که از کشور خارج شود.

اوايل هفته صدها نفر عليه آزادی عبدالرحمن در شهر شمالی مزار شريف اعتراض کردند. تظاهر کنندگان خواستار اعدام وی شدند و حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان را به تسليم شدن در مقابل خواستهای غرب و مسيحيان متهم کردند.

قانون اساسی افغانستان آزاديهای مدنی را به رسميت ميشناسد اما شريعت اسلامی مسلمانی را که از اسلام خارج شود مستحق مرگ ميداند.

XS
SM
MD
LG