لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

نيجريه رئيس جمهوری سابق و تحت تعقيب ليبريه را اخراج کرد


مقامات در نيجريه ميگويند چارلز تيلور رئيس جمهوری سابق ليبريه را با هواپيما به کشورش فرستاده اند .

به گفته مقامات، تيلور، امروز، چهارشنبه، پس از دستگير شدن توسط پليس در مرز کامرون، با يک جت رياست جمهوری به ليبريه فرستاده شد.

خبر دستگيری تيلور توسط پليس نيجريه، چند ساعت پيش از برنامه ملاقات امروز الوسگون اوباسانجو رئيس جمهوری آن کشور در کاخ سفيد با پرزيدنت بوش اعلام شد.

پرزیدنت بوش به دلیل دستگیری چارلز تیلور رئیس جمهوری سابق لیبریه، از اولسگون اوباسانجو، همتای نیجریه ای خود قدرددانی کرد.

اوباسانجو این انتقاد را که دولت او با دادن اجازه ناپدید شدن تیلور از خانه اش در جنوب نیجریه یک روز پیشتر، مرتکب "سهل انگاری" شد رد کرد.

بيست و چهار ساعت پيش از اعلام خبر دستگيری رهبر سابق ليبريه، گزارشها از غيبت مرموز او حکايت داشت.

اسکات مک للن سخنگوی کاخ سفيد نيز به مقامات نيجريه برای دستگيری سريع او پس از انتشار گزارشهای حاکی از ناپديد شدن وی تبريک گفت .

يک سخنگوی پليس نيجريه گفت تيلور بامداد امروز در حالی دستگير شد که بنظر ميرسيد قصد فرار به کامرون را دارد .

نيجريه از روز دوشنبه که مقامات گفته بودند رهبر تحت تعقيب ليبريه از ويلای مجللّی که از سال ۲۰۰۳ در شهر کالابار در جنوب شرقی نيجريه برای سکونت او فراهم کرده بودند ناپديد شده است، با انتقادهائی شديد مواجه شده بود.

گزارشها ازفرود هواپيمای حامل تيلور در فرودگاه مونروويا حکايت دارد.

صلحبانان سازمان ملل متحد در مونروويا قبلا گفته بودند به محض آنکه تيلور قدم به خاک ليبريه بگذارد وی را دستگير و به سيرالئون خواهند فرستاد تا با اتهامات حاکی از ارتکاب جرائم جنگی پاسخ بدهد.

يک گزارش از استان بورنو در ناحيه مرزی کامرون و نيجريه حاکی است که تيلور ميخواسته است با اتوموبيل از نيجريه فرار کند. يک بازرگان محلی که شاهد دستگيری تيلور بوده است به خبرگزاری فرانسه گفت ماموران گمرگ پس از کشف مقادير هنگفتی پول نقد در اتوموبيل حامل تيلور به وی ظنين شدند و هويت او را تشخيص دادند.

پليس در بورنو ميگويد تيلر در پاسگاه مرزی گامبورو – ناگالا، که يک پاسگاه مرزی دور دست در شمال شرقی نيجريه است ، دستگير شد. تيلور از سال ۲۰۰۳ در چارچوب قرارداد صلحی که به چهارده سال جنگ داخلی در ليبريه پايان داد به حالت تبعيد در نيجريه زندگی ميکرد .

يک دادگاه مورد حمايت سازمان ملل متحد در سيرالئون سعی ميکند تيلور را برای هفده اتهام حاکی از جرائم جنگی، از جمله جنايت عليه بشريت ، اقداماتی که در دوران قدرت انجام داد، و حمايتی که از نيروهای شورشی در سيرالئو ن بعمل آورد، محاکمه کند.

XS
SM
MD
LG