لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

عراق از ديدگاه پرزيدنت بوش


پرزيدنت بوش سعی دارد گسترش از دامنه نگرانيهای ۸۰ درصد از مردم آمريکا را در مورد وضعيت سياسی ، اجتماعی عراق ، بکاهد .

نظر سنجی ها حاکی است که اکثر مردم آمريکا به اين نتيجه رسيده اند که عراق ، آهسته ولی پيوسته ، به ورطه يک جنگ داخلی کشانده می شود .

پرزيدنت بوش می گويد ، هيچ ترديدی نيست که بايد سخت کوشيد . اما ، به عقيده رئيس جمهوری آمريکا ، مردم عراق ، از سقوط به دره هولناک جنگ داخلی عقب نشسته اند . پرزيدنت بوش می گويد : « در طول حکومت بی رحمانه صدام حسين ، صدام ، از تنوع مذهب و قوميت در عراق سوء استفاده کرد و پيروان مذاهب گوناگون و طوائف مختلف عراق را در برابر يکديگر قرار داد . اکنون نيز ، تروريستها و باقيمانده گان رژيم سابق ، همين کار را می کنند . اينها سعی می کنند با ايجاد خشونتهای فرقه ای ، آتش جنگ داخلی را در عراق شعله ور سازند . »

پرزيدنت بوش می گويد ، اطمينان دارد که استراتژی نظامی ، سياسی ، و اقتصادی آمريکا در عراق ، به سوی هدف ايجاد يک جامعه دموکراتيک در عراق ، در حال حرکت است .

رئيس جمهوری آمريکا می گويد ، منظور ، جامعه ای است که بتواند خود را حفظ کند ... از خود دفاع کند و بتواند از تبديل خويش به پناهگاه تروريستها جلوگيری به عمل آورد .

پرزيدنت بوش می گويد ، چون نمی توان نيروهای ائتلاف و عراقی را از جهت نظامی شکست داد ، اين است که ، تروريستها ، مردم عادی و بی گناه عراق را نشانه گرفته اند ، تا به اين وسيله ، تابلويی از خشونت و نيستی و ويرانی در برابر ديدگان جهانيان در صفحه هايی تلويزيونها ، ترسيم کنند .

پرزيدنت بوش می گويد ، هدف ديگر تروريستها ، ايجاد يأس در ميان مردم عراق و نيروهای ائتلاف است ، تا جائيکه ، ائتلاف از کوشش خود دست بردارد ... و با خروج نا به هنگام ، عراق را به دست تروريستها بسپارد . اما ، پرزيدنت بوش می گويد ، تروريستها هيچگاه به آرزوی خود نخواهند رسيد .

نظر سنجی اخيری که توسط مجله آمريکايی « نيوزويک » به انجام رسيده است ، نشان می دهد که ، ۶۵ در صد از مردم آمريکا سياست و روش دولت پرزيدنت بوش را در عراق تصويب نمی کنند و تنها ۲۹ درصد از مردم ، حامی خط مشی پرزيدنت بوش در عراق هستند .

۳ سال پيش ،۶۹ درصد از مردم آمريکا ، طرفدار و تنها ، 26 درصد ، مخالف سياست دولت بوش در عراق بودند

XS
SM
MD
LG