لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

گفتار روز: ارعاب، اختناق و خودکامگی در سوريه


دولت سوريه منتقدين رژيم خود کامه بشار اسد رئيس جمهوری را سرکوب می کند.

بنا به گزارش های خبري، مقامات امنيتی در شهر " حلب" در شمال سوريه، سمير نشار، سخنگوی حزب ملی آزاد سوريه را بازداشت کرده اند.

محمد نجاتی طيّارا، معاون سابق انجمن دفاع از حقوق بشر در سوريه، و علی العبداله، يک روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، از جمله ديگر دستگيرشدگان هستند.

محمد و عمر، پسران العبداله نيز در بازداشت بسر می برند.

گروه مستقل نظارت بر حقوق بشر در يک بيانيه کتبی می گويد مقامات سوريه هيچ اطلاعی در باره محل نگهداری اين افراد يا دليلی برای بازداشت آنها ارائه نداده اند.

جو اشتروک، معاون مدير بخش خاورميانه و شمال آفريقا در گروه می گويد بشار اسد رئيس جمهوری سوريه بی درنگ بايد علی العبداله و پسران او را آزاد کند و به نيروهای امنيتی خود دستور دهد ارعاب آشکار فعالان و طرفداران حقوق بشر را متوقف سازند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر می گويد جديدترين دستگيری ها در محتوای افزايش آزار و ايذای فعالان حقوق بشر در سوريه صورت می گيرد.

نيروهای امنيتی " عمار قرابي" سحنگوی سازمان حقوق بشر در سوريه را ، در پی بازگشت او از سفری به واشنگتن و پاريس، به مدت ۴۸ ساعت بازداشت کردند.

آدام ارلی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد آمريکا نگران حوادث سوريه است: در روزهای اخير، ما ديده ايم افرادی که به گونه ای آرام و مسالمت آميز از پيشبرد حقوق اساسی انسانی در سوريه طرفداری می کنند، هدف آزار و بازداشت های خود سرانه قرار گرفته اند. در موارد ديگر، دسته های اشرار به تظاهرکنندگان حمله کرده اند، در حالی که نيروهای امنيتی سوريه فقط نظارت می کردند.

آدام ارلی می گويد آمريکا بر اين عقيده است که مقامات امنيتی سوريه به جّو وحشت دامن می زنند، و از دولت دمشق می خواهد آزار سوری هائی را که فقط خواهان تغيير در کشور و استقرار دمکراسی هستند، متوقف کند.

XS
SM
MD
LG