لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

گفتار روز: نگرانی مسئول امورآزادی مذهب سازمان ملل از رفتار با بهائيان درايران


اَسما جهانگير" مسئول امور آزادی دين و مذهب در سازمان ملل متحد، در بيانيه ای گفته است که " اطلاعات رسيده پيرامون رفتار با اعضای جامعه بهاييان در ايران بسيارنگران کننده است." خانم جهانگير ميگويد يک "نامه محرمانه" از سوی رئيس ستاد فرماندهی نيروهای مسلح ايران به چند سازمان دولتی به دست وی رسيده است.

به گفته خانم جهانگير اين نامه که در تاريخ۲۹ اکتبر ۲۰۰۵فرستاده شده است، خطاب به وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و نيروهای انتظامی است.

در نامه آمده است که آيت الله علی خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامي، به ستاد فرماندهی نيروهای مسلح دستور داده است " پيروان کيش بهايی را شناسايی کنند، و فعاليتهای آنها را زير نظر بگيرند ."

نامه همچنين به سازمانهای دولتی مورد بحث دستور ميدهد همه گونه اطلاعات لازم راجع به اعضای اين کيش را گردآوری کنند. خانم جهانگير ميگويد " مدتها است دلمشغول تبعيضاتی است که نسبت به اعضای جامعه بهايی اِعمال ميشود."

خانم جهانگير ميگويد " اين نوع کنترل و نظارت به منزله دخالت غيرمجاز و غير قابل قبول در حقوق اقليتها تلقی ميشود.... تحول اخير نيز نشانگر آن است که در واقع وضعيت اقليتهای مذهبی در ايران رو به وخامت ميرود."

وزارت امور خارجه آمريکا در تازه ترين گزارش خود راجع به حقوق بشر در ايران ارزيابی مشابه ای دارد. در اين ارزيابی آمده است: " گزارش ميرسد که اعضای اقليتهای مذهبی غير مسلمان، به ويژه جامعه بهاييان ، به خاطر باورهای مذهبی خود مورد اذيت و آزار قرار ميگيرند، به زندان ميافتند، و تهديد ميشوند."

در گزارش همچنين ذکر شده است که در دسامبر سال ۲۰۰۵، ذبيح الله محرمي، يکی از پيروان کيش بهايی که طولانی ترين مدت را در زندان گذراند به قول رژيم به " علل ناشناخته " در زندان در گذشت. گزارش همچنين ميگويد که گزارش سال ۲۰۰۱ وزارت دادگستری ايران حاکی از آن است که رژيم مذهبی ايران سياستی را دنبال ميکند که هدف نهايی آن محو جامعه بهايی در ايران است.

خانم " کَرِن هيوز" معاون وزارت امورخارجه آمريکا در امور ديپلماسی عمومی ميگويد:

" اشاعه آزادی مذهب رکن رکين برنامه پرزيدنت بوش در زمينه گسترش دموکراسی و آزادی در جهان است. " خانم هيوز ميگويد: "حق آزادی ِ دين، مذهب و کيش و آئين ، که گاه "نخستين آزادی " ناميده ميشود، از جمله حقوق اساسی انسانها است که در همه معاهدات بين المللی از قبيل " اعلاميه جهانی حقوق بشر" به آن ارج نهاده شده است.... آزادی دين ، که پايه آن وجدان و باورهای آدمی است... بايد همواره مورد احترام همه ما باشد. "

پرزيدنت بوش ميگويد ايالات متحده آمريکا " تبعيض مذهبی را، به هرشکل که باشد، مردود ميداند.... ما با کمک به ملتهای ديگر در جهت تأمين آزادی دين، در واقع آزادی و منزلت انسانها را گسترش ميدهيم."

XS
SM
MD
LG