لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

مرد افغانی که بخاطر ترک اسلام در خطر مجازات مرگ بود آزاد شد


وزير دادگستری افغانستان ميگويد مرد افغانی که بخاطر تغيير مذهب از اسلام به مسيحيت با خطر مجازات مرگ روبرو بود، از زندان آزاد شده است.

امروز سه شنبه محمد سرور دانش وزير دادگستری افغانستان اعلام کرد که عبدالرحمن دوشنبه شب از زندان آزاد شده است. معاون دادستان کل کشور گفت که دادستان ها نامه ای برای ترخيص وی صادر کردند.

تحت فشار بين المللی يک دادگاه افغان بيشتر شواهد ضد رحمان را رد کرد و پرونده وی را برای بررسی بيشتر به دادستانی ارجاع کرد و به اينصورت راه را برای آزاد کردن او هموار نمود. دادگاه همچنين پرسشهائی را درباره وضع روانی وی مطرح کرد.

روز دوشنبه شان مک کورميک سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت که آمريکا از تصميم اتخاذ شده خشنود است.

يک سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه گفت عبدالرحمن درخواست پناهندگی سياسی کرده است وسازمان ملل برای پيدا کردن راه حلی، درحال همکاری با دولت افغانستان است.

برخی ملايان مسلمان پافشاری ميکنند که او بخاطر تغيير مذهب به مسيحيت در ١٥ سال پيش بايستی اعدام شود و تهديد کرده اند که در صورت عدم رجعت وی به اسلام، مردم را برای کشتن او تهييج خواهند کرد.

قانون اساسی افغانستان بخشاً بر قانون شرع متکی است که ميگويد مسلمانی که به مذهب ديگری تغيير دين دهد بايستی کشته شود. وليکن قانون اساسی افغانستان در عين حال از حقوق بشر دفاع ميکند.

XS
SM
MD
LG