لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

سفير آمريکا در بغداد خواستار کنترل شبه نظاميان عراق شد


سفير ايالات متحده آمريکا در عراق از رهبران ناهم انديش عراق خواسته است کنترل شبه نظاميان را که خطری برای تجزيه کشور هستند بدست بگيرند.

روز شنبه زلمای خليلزاد در بازديد از يک مرکز جوانان در بغداد گفت شمار کشته شدگان بدست شبه نظاميان بيش از شمار مقتولين بدست تروريستها است؛ و کشور بايد شبه نظاميان را مهار کند.

بسياری از شبه نظاميان با رهبران نيرومند شيعی مذهب ارتباط قوی دارند و در نيروهای انتظامی و پليس عراق نفوذ کرده اند.

هشدار خليلزاد در حالی است که تلاش رهبران شيعه، سنی و کُرد بار ديگر بر سر شکست بن بست برای تشکيل دولت جديد به نتيجه نرسيد.

تازه ترين دور مذاکرات که روز شنبه انجام شد در جهت حل اختلافات مربوط به ساختار دولت، از جمله پست نخست وزيری بود.

در همين حال، نمايندگان کنگره آمريکا که از اين کشور جنگزده بازديد ميکنند، به رهبران عراق پيامی سخت دادند.

هيأت نماينگی ، که به سرپرستی جان مک کين سناتور جمهوريخواه به عراق سفر کرده است، اعلام کرد که مردم آمريکا شکيبايی خود را از بن بست موجود از دست داده اند و نتيجه عاجل ميخواهند.

سناتور مک کين پس از ديدار با جلال طالباني، رئيس جمهوری و ابراهيم جعفری نخست وزير عراق گفت دولت وحدت ملی بايد هر چه زودتر تشکيل شود. ديدار مقامات بلند پايه کنگره آمريکا در حالی صورت ميگيرد که نگرانی روز افزونی نسبت به بروز جنگ داخلی در عراق در مردم آمريکا بوجود آمده است.

ازسوی ديگر در تازه ترين عمليات خشونت آميز، شش شهروند عراقی بر اثر انفجار بمب جان خود را از دست دادند و پليس ۱۰ جسد ديگر را ، که آثار شکنجه در آنها ديده ميشد کشف کرد.

XS
SM
MD
LG