لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

گفتار روز: تفاوت هند در برنامه های اتمی خود با ايران زير سلطه رژيم آخوندی


آمريکا قرار دادی برای همکاری در انرژی اتمی غير نظامی با هند امضا کرده است.

اين قرار داد که بايد به تصويب کنگره آمريکا برسد، به دهلی نو اجازه خواهد داد در داد و ستد بين المللی مواد اتمی برای برنامه نيروی اتمی غير نظامی حود مشارکت کند. قرارداد، هند را متعهد می سازد تاسيسات اتمی نظامی و غير نظامی خود را از يکديگر جدا سازد، و بخش بزرگتری از برنامه انرژی اتمی غير نظامی را در چارچوب معيارهای ايمنی آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار دهد.

نيکولای برنز معاون وزارت خارجه آمريکا در امور سياسی می گويد قرار داد، کوشش هائی را که در جهت جلوگيری از گسترش جنگ افزار اتمی انجام می گيرد تقويت می کند: هند موافقت کرده است که تقريبا سه چهارم سيستم اتمی خود را تحت مقررات و معيارهای ايمنی قرار دهد، همچنين پذيرفته است معيارهای بين المللی را دائمی سازد و آنها را در مورد تمام رآکتورهای غير نظامی آينده ، حرارتی يا انواع ديگر، به کار برد. بنابراين، زمانی که يک نيروگاه اتمی تحت معيارهای آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار گرفت، هميشگی خواهد بود.

و در حقيقت، هند در ۳۰ سال گذشته به خوبی نشان داده است که مسير تکنولوژی اتمی خود را تغيير نمی دهد.

قرار داد همکاری اتمی هند و آمريکا زمانی امضا می شود که شورای امنيت سازمان ملل متحد مساله برنامه اتمی ايران را در دستور کار خود قرار داده است.

آمريکا و بسياری کشورهای ديگر بر اين باورند که رژيم آخوندی ايران زير پوشش يک برنامه انرژی غير نظامي، جنگ افزار اتمی می سازد.

نيکولاس برنز، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، اين نظر را که توافق هند و آمريکا کوشش هائی را که برای بازداشتن دولت ايران از دست يابی به سلاح های اتمی جريان دارد تضعيف می کند نادرست می داند. او در توضيحاتی در کميته امور بين المللی مجلس نمايندگان گفت: هند کشوری دمکرات و صلحجو و دوستی بزرگ برای آمريکا است. ايران خودکامه است، رفتاری خصمانه دارد، و يکی از بزرگترين تهديد هائی است که امروز در برابر کشور ها قرار دارد.

دهلی نو از طريق ترتيباتی که پرزيدنت بوش در باره آن مذاکره کرد، برای نخستين بار می خواهد آژانس بين المللی انرژی اتمی را وارد هند کند، ايران سعی دارد آنرا بيرون براند... هند خواهان پيوستن به جامعه جهانی است، ايران خلاف آنرا می خواهد.

نيکولاس برنز می گويد هند کشوری است دمکرات که با مقررات بازی می کند. ايران هشت سال و نيم در باره پژوهش های اتمی پنهانی خود به آژانس بين المللی انرژی اتمی دروغ گفت. تفاوت بين آنها بسيار است، و تمام جهان آنرا می فهمد.

XS
SM
MD
LG