لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان نتوانستند به توافقی بر روی طرح استراتژی دراز مدت در ارتباط با برنامه اتمی ايران برسند


دیپلمات ها می گويند شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه ای را که قرار بود برای بحث در باره برنامه اتمی ایران تشکیل دهد به تاخیر انداخته است تا غرب فرصت یابد بن بست با چین و روسیه را برظرف سازد. هنوز تاریخ جدیدی اعلام نشده است.

ديپلمات های ارشد پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان نتوانستند به توافقی بر روی طرح استراتژی دراز مدت در ارتباط با برنامه اتمی ايران برسند.

اجلاس روز دوشنبه کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان در حالی برگزار شد که کليه ١٥ کشورعضو شورای امنيت در حال بررسی راه های برخورد به جاه طلبی های اتمی رژيم ايرانند.

در پی نشست سطح بالای روز دوشنبه، نيکلاس برنز معاون وزارت خارجه آمريکا گفت که روز سه شنبه شورای امنيت همانگونه که انتظار ميرفت نتوانست بيانيه ای صادر کند.

مقامات ميگويند پيش نويس قطعنامه از تهران می خواهد غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد و از آژانس بين المللی انرژی اتمی تبعيت کند.

آمريکا، بريتانيا و فرانسه خواستارآن هستند که محمد البرادعی رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی موضوع برنامه اتمی ايران را ظرف مدت ١٤ روزبه شورای امنيت گزارش کند.

روسيه و چين از سوی ديگر خواهان گام های آهسته تری هستند و نگرانند که اقدام شديد تر باعث خروج رژيم تهران از پيمان منع سلاح های اتمی شود.

در تهران محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران پايبندی جمهوری اسلامی را به ادامه مقاومت در برابر فشار بين المللی برای متوقف کردن برنامه اتمی ايران، اعلام کرد. وی در پيام نوروزی خود گفت که کشور تکنولوژی هسته ای را بدون کمک ديگران بدست آورده و هيچکس هم نميتواند آنرا از ايران بگيرد.

در همين حال روز دوشنبه ديپلماتها در وين گفتند که ايران در چند قدمی توانائی به حرکت در آوردن يک دستگاه مکانيکی سانتريفوژ که قادر است فرآيند غنی سازی اورانيوم را به پيش ببرد، قرار دارد.

آمريکا و اتحاديه اروپا ميخواهند ايران غنی سازی اورانيوم را ترک کند. واشنگتن مظنون است که تهران کوشش می کند سلاح های اتمی توليد کند، اما ايران اين اتهام را تکذيب می کند.

XS
SM
MD
LG