لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

گفتار روز: پشتيبانی دانشجويان آمريکا از مبانی حقوق بشر در ايران


ائتلافی از دانشجويان در آمريکا ، با برپائی کنسرتی ، حمايت خود را از حقوق و شئون انسانی در ايران ، اعلام می دارند .« کنسرت آزادی ايران» در روز ۱۸ ماه مارس جاری ، کوتاه زمانی پيش از فرا رسيدن عيد نوروز ، در دانشگاه هاروارد برگزار خواهد شد .

در ساير دانشگاههای آمريکايی نيز ، گروههای گوناگون و افراد ، سرگرم سازمان دادن برنامه های ويژه ای ، همزمان با برگزاری جشن نوروز ، هستند .

سازمان دهندگان کنسرت دانشگاه هاروارد ، در بيانه ای اعلام داشته اند که ، ائتلاف دانشجويان ، موضوع بخصوصی در قبال خط مشی سياسی و مسائل ناشی از آن ، مانند مسأله مداخله خارجی در عراق ، اتخاذ نمی کند .

ائتلاف دانشجويان می گويد : « ما تنها يک پيام داريم و آن پيام نيز اين است که ، حقوق مدنی در ايران ، صرفنظر از اينکه چه دولتی بر سر کار باشد ، بايد محترم شمرده شود ... و آزادی نيز ، بايد بخش لايتجزای زندگی همه ايرانيان باشد .

دو تن از دانشجويان دانشگاه هاروارد ، به نامهای "نيکلاس منسکی " و "الکس مک ليس " ، در مقاله ای در روزنامه دانشجويان ، به تشريح اقدامات ممکن ، از طرف دانشجويان ، برای کمک به بهبود وضعيت حقوق بشر در ايران می پردازند .

نويسندگان مقاله می گويند ، ما بايد ، در درجه اول سعی کنيم ، تا جائيکه ممکن است ، هر چه بيشتر اطلاعات و آگاهی خود را نسبت به تلاشها و مقاومتهای روزانه دانشجويان ايرانی افزايش دهيم دوم ، ما بايد به دانشجويان ايرانی اين احساس را منتقل کنيم که در مبارزه خود ، تنها نيستند .

نويسندگان مقاله ، به نقل جمله ای از خانم " فاطمه حقيقت جو " ، نماينده اصلاح طلب سابق مجلس شورای اسلامی ايران می پردازند .

خانم "حقيقت جو " می گويد : « محافظه کاران هميشه در مقابل فشارهای سنگين خارجی عقب می نشينند ، ولی ، اگر صحنه خالی باشد و انتقادی از طرف محافل بين المللی در ميان نباشد ، آنوقت ، محافظه کاران هر آنچه را که می خواهند انجام می دهند . در صورتيکه فشار بين المللی نباشد ، آنها بر دامنه سرکوبها ، دستگيريها و زندانی کردنهای خود می فزايند . » وزارت امور خارجه آمريکا ، در تازه ترين گزارش خود در مورد وضعيت حقوق بشر در ايران ، می کوشد ، زوايای تاريک و ويرانه های وضعيت حقوق بشر را در ايران در معرض ديد جهان قرار دهد .

گزارش وزارت خارجه آمريکا می گويد : کيفيت حقوق و شئون انسانی در ايران ، از سابق وخيم تر شده است و مقامات کماکان ، بر تخلفات وسيع و دامنه دار خود در همه زمينه ها ، ادامه می دهند .

نيکلاس برنز ، معاون سياسی وزارت امور خارجه آمريکا ، در توضيحات خود در برابر کنگره آمريکا به تشريح برخی از رفتارهای ناپسند رژيم ايران پرداخت : آقای برنز می گويد : « رژيم ايران ، دگرانديشان را محبوس می سازد ... و روزنامه نگاران را زندانی می کند . در ماه گذشته ، رانندگان اتوبوس ، در مقام اعتراض به قلت دستمزد خود ، دست به اعتصاب زدند . جواب رژيم ايران نيز ، جزاعزام گروهی اوباش و مضروب ساختن رانندگان معترض ، چيز ديگری نبود . »

آقای برنز می گويد : با اينهمه ، مردم ايران ، به رغم همه دشواريها ، هر روز با حرکتهای قهرمانی خود ، موجب اميدواری برای آينده کشور خود می شوند .

ايرانيان ، راههای مقاومت را در برابر نظامی که می کوشد آنان را از حقوق حقه خود و فرهنگ اصيل خويش ، محروم سازد ... يافته اند . معاون سياسی وزارت امورخارجه آمريکا می افزايد ، مهم اين است که ، مردم ايران بدانند که ، ما نيز، در کنار آنان ايستاده ايم .

XS
SM
MD
LG