لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

گفتار روز: چالش ايران از ديد وزير خارجه آمريکا


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد سياست های رژيم آخوندی ايران، تهديدی بسيار جدی است: ما شايد از سوی هيچ کشوری با چالشی بزرگتر از آنچه از ايران ناشی می شود روبرو نباشيم. کشوری که سياست های آن متوجه به وجود آوردن خاورميانه ای است که با آنچه ما مايل هستيم شکل گيرد و متحول شود، يکصد و هشتاد درجه تفاوت دارد.

خانم رايس می گويد تصميم حکام ايران به توليد جنگ افزار اتمی فقط يک دليل نگرانی است: ايران کشوری است که هزينه های تروريسم را می پردازد، خواه در جنوب عراق باشد يا در سرزمين های فلسطينی يا در لبنان. و در تمام اين موارد، حمايت ايران از تروريسم رشد دولت های دمکراتيک يا با ثبات را به تاخير می انداز و در برخی موارد به جلوگيری از آن کمک می کنند. و البته ايران از نظر حقوق بشر پرونده ای دهشتناک دارد و کشوری است که در آن تعدادی نا برگزيده آرزو و شوق مردم ايران برای دمکراسی را سرکوب می کنند.

وزير امور خارجه آمريکا می گويد دولت بوش از کنگره درخواست کرده است ۷۵ ميليون دلار اضافی برای پيشبرد آرمان دمکراسی در ايران تصويب کند: ما پولی را درخواست کرده ايم که از آن برای تجديد کوشش های ما در جهت رسيدن به مردم ايران از طريق وب سايت ها و تکنولوژی مدرن استفاده خواهد شد. ما همچنين پيشنهاد کرده ايم که از سازمان های غير دولتی پشتيبانی کنيم، تا آنها بتوانند در ايران کار کنند، و مهمتر از همه، از جهات فراوان ، تماس های آموزشی و فرهنگی ما با مردم ايران را بهبود بخشند و گسترش دهند.

خانم رايس می گويد در حالی رژيم آخوندی ايران اگر به حرکت در مسير فعلی ادامه دهد منزوی خواهد شد، آمريکا مردم ايران را منزوی نخواهد ساخت: هدف اين است که اين برنامه ها مردم ايران را منزوی نسارد. ما با مردم ايران مشکلی نداريم. ما می خواهيم آنها آزاد باشند. وزير امور خارجه آمريکا می گويد : مشکل ما، رژيم ايران است.

XS
SM
MD
LG