لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

سفير آمريکا از تبادل نظر برای مذاکرات آمريکا و ايران در باره عراق خبرداده است


زالمای خليل زاد سفير آمريکا در عراق ميگويد در باره زمان ملاقات وی با مقامات ايرانی در باره عراق، تبادل نظرهائی جريان دارد.

آقای خليل زاد در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوشيتد پرس گفت مذاکرات بايد در بغداد انجام گيرد . آمريکا ايران را به مداخله در عراق متهم کرده است .

پيشتر کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفته بود مذاکرات با ايران در باره عراق ممکن است به نتايجی سودمند منجر شود، اما روشن ساخت که برنامه اتمی ايران جزو اين مذاکرات نيست .

وزير امور خارجه آمريکا اين نظر را در جريان ديداری ديپلوماتيک از استراليا مطرح ساخت. وی گفت شورای امنيت سازمان ملل متحد جائی است که مسئله برنامه اتمی ايران بايد در آنجا حل و فصل شود.

اظهار نظر خانم رايس با آماده شدن شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تشکيل جلسه امروز در باره فعاليت های جنجالی اتمی ايران مصادف بود.

ديپلوماتها ميگويند اعضای شورای امنيت سعی خواهند کرد اختلافات خود را بر سر پيش نويس اعلاميه ای که از ايران ميخواهد فعاليت های اتمی اش را محدود کند بر طرف سازند.

آمريکا ايران را متهم کرده است که برای ساختن تسليحات اتمی دسترسی به اورانيوم غنی شده در سطح بالا را پيگيری ميکند. ايران اين اتهام را تکذيب ميکند.

مذاکرات مستقيم ميان آمريکا و ايران از سال ۱۹۸۰ که واشنگتن روابط با تهران را قطع کرد انجام نگرفته است .

علی لاريجانی دبير شورايعالی امنيت ملی ايران روز پنجشنبه گفت ايران برای گشودن باب مذاکره با آمريکا بمنظور کمک به ايجاد ثبات در عراق آماده است.

XS
SM
MD
LG