لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

اظهارات وزير دفاع آمريکا در باره اوضاع عراق


همچنانکه جنگهاي فرقه اي در عراق در روز سه شنبه نيز ادامه داشت ، «دانلد رامسفلد» ، وزير دفاع آمريکا ، اعلام کرد « زلماي خليل زاد » ، سفير آمريکا در عراق به اطلاع او رسانيده است که در صحنه سياسي عراق ، روز سه شنبه ، روز خوبي بود.

آقاي رامسفلد مي گويد : « نکته اي که مي توانم بگويم اين است که احساس سفير اين بود که ، امروز در عراق ، سياستمداران عراق به مقدار قابل ملاحظه اي تعامل با يکديگر را از سرگرفته اند ، که به عقيده سفير ، تحول اميدوار کننده اي است . »

با توجه به فرا رسيدن ايام سومين سالگرد تهاجم آمريکا و ساير کشورها به عراق ، وزير دفاع آمريکا ، با اغتنام فرصت ، پيشرفت مردم عراق را با انجام يک سلسله انتخابات ، مورد تحسين قرار داد ، و بهبود وضعيت نيروهاي امنيتي آن کشور را که مي کوشند ، با قبول مسئوليت بيشتر ، بيش از پيش ، به خود متکي باشند ، ستود .

با اينهمه ، وزير دفاع آمريکا اذعان کرد که وضعيت در عراق ، با توجه به خشونتهاي جاري و يک نظام سياسي کند ، با دشواري مواجه است .

وزير دفاع آمريکا گفت ، پرسشگري مردم را درباره رسالت آمريکا در عراق درک مي کند ، اما ، آينده نشان خواهد داد که تلاشهاي آمريکا ، ارزشمند بوده است .

از وزير دفاع آمريکا پرسيده شد که آيا با عقيده بسياري ، که معتقدند عراق ، در آستانه يک جنگ داخلي است ، موافق است يا خير ؟ وزير دفاع آمريکا در پاسخ گفت : « مي دانيد ، اين ، پرسش خوبي است و ما هم کوشيده ايم مشخص کنيم که عوامل ترکيب دهنده يک جنگ داخلي چيست و ما از کجا مي توانيم بفهميم که آيا در ميان يک جنگ داخلي هستيم ، يا خير ، و اگر چنين است ، راههاي کاستن از دامنه خشونتها ، چيست ؟ »

وزير دفاع آمريکا گفت : نيروهاي آمريکايي ، با فرض اينکه ممکن است جنگهاي داخلي پيش آيد ، هيچگاه تمرينهاي لازم را انجام نداده اند ، اما ، مقامات سرگرم مطالعه اين مکان هستند که در صورت بروز جنگ داخلي چه بايد بکنند . با اينهمه ، وزير دفاع آمريکا گفت : انتظار نمي رود منازعات فرقه اي ، به يک جنگ داخلي مبدل شود.

وزير دفاع آمريکا گفت : يک نشانه اميدوار کننده ديگر ، تغيير رويه رهبران سني ، نسبت به نيروهاي ائتلاف است . آقاي رامسفلد مي گويد : تا ۸ ماه پيش ، رهبران اهل تسنن ، هيچ گونه تمايلي براي برقراري تماس با «ائتلاف » نداشتند ، اما اکنون ، متوجه شده اند که وضعيت اقليت آنها ، ايجاب مي کند که « ائتلاف » نقش ثبات سازي را در عراق ايفاء کند .

در تحولات ديگري ، ژنرال «پيتر پيس » ، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا و دانلد رامسفلد ، وزير دفاع ، اذعان کردند که داراي هيچگونه سند و مدرکي که نشانگر مشارکت « دولت ايران » در امر ارسال اسلحه و اعزام نفرات به داخل عراق باشد ، در دست ندارند .

XS
SM
MD
LG