لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

کسری موازنه ارزی آمريکا  رکود بالاترين ميزان خود را شکست


کسری موازنه ارزی آمريکا رکود بالاترين ميزان خود را شکست.

بگزارش وزارت بازرگانی آمريکا کسری موازنه خريد و سرمايه گذاريهای آمريکا در کشورهای خارج نسبت به خريد و سرمايه گذاريهای کشورهای خارجی در آمريکا در سال گذشته به هشتصد و پنج ميليارد دلار رسيد که رکورد بالاترين ميزان خود را شکست.

اقتصاد دانان ميگويند چنانچه کسری موازنه تجارت خارجی، کسری بودجه فدرال، و کسری موازنه ارزی آمريکا همچنان افزايش يابد سرمايه گذاريهای خارجی در آمريکا کاهش خواهد يافت که در نتيجه از ارزش بهای سهام در بازار بورس آمريکا و ارزش برابری دلار و ساير اوراق بهادار آمريکا کاسته خواهد شد و نرخ بهره های بانکی را بالا خواهد برد که باعث رکود اقتصادی در آمريکا خواهد شد.

بعضی از قانونگزاران آمريکا چين را عامل بخشی از کسریهای موجود در آمريکا ميدانند و ميگويند چين عمداً با پائين نگهداشتن ارزش واحد پولی خود تلاش ميکند کالاهای صادراتی خود را به بازارهای جهانی ارزانتر عرضه کند.

آمريکا از چين مکرراً خواسته است که ارزش برابری واحد پولی خود را در برابر ارزهای عمده ساير کشورها شناور سازد تا عوامل بازار نقش تعيين کننده در ارزش برابری "يوآن" واحد پولی چين در مقابل ارزهای ساير کشورها داشته باشد.

در اين رابطه "ون ژيابائو" نخست وزير چين روز سه شنبه گذشته در پايان اجلاس سالانه پارلمانی چين اظهار داشت چين ديگر تغييری در ارزش برابری واحد پولی خود نخواهد داد.

نخست وزير چين افزود اصلاحات ارزی سال گذشته چين واحد پولی اين کشور را در مقابل ارزهای عمده ساير کشورها به اندازه کافی شناور ساخته است.

XS
SM
MD
LG