لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

گفتار روز: اسرائيل و ايران


"اسراييل نقشه ای را برای يک حمله شديد نظامی به تاسيسات اتمی ايران، آماده کرده است بطوريکه خبرنگار صدای آمريکا از بيت المقدس گزارش می دهد افشاء اين طرح از طرف يک ژنرال سابق اسراييلی توفانی از جنجالهای سياسی در اسراييل بر پا کرده است"

عباراتی را که شنيديد، مربوط به موشه يعالون، رييس سابق ستاد مشترک ارتش اسراييل است. ژنرال يعالون ميگويد، اسراييل توانايی انجام يک حمله پيشگيرانه را دارد بنحوی که برنامه های اتمی ايران را سالها به تاخير افکند. ژنرال يعالون می گويد، تنها يک حمله کافی نخواهد بود و اسراييل نيز محدود به حملات هوايی نخواهد بود. ظاهراً، معنای اين گفته اينست که اسراييل، نه تنها از طريق هوا، بلکه از طريق زير درياييهای موشکدار خود نيز در حمله به ايران، شرکت خواهد جست.

ژنرال يعالون، که سال گذشته از ارتش اسراييل بازنشسته شد می گويد، سيستم دفاع موشکی، اسراييل را در برابر ضد حمله ايران، محافظت خواهد کرد.

اظهارات ژنرال يعالون در اسراييل، يک طوفان بزرگ سياسی بر پا کرده است، بطوريکه برخی از مقامات دولتی اسراييل، ژنرال يعالون را متهم کرده اند که با اظهارات خود، در حقيقت، اسرار نظامی اسراييل را افشاء کرده است.

اهود المرت، کفالت نخست وزيری اسراييل نيز در اين ميان سعی کرده است از غوغا و جنجال سياسس بکاهد: اهود المرت می گويد، بايد در نظر داشت که اسراييل نيز بخشی از ائتلاف بين المللی عليه ايران اتمی است. بعبارت ديگر، معنای اين گفته آقای المرت اين تکته می تواند باشد، که اسراييل، به تنهايی وارد ميدان عمل نخواهد شد.

با همه اين احوال، شواهد و قرائن موجود حکايت از آن دارد که اسراييل از اواخر ماه اکتبر به اين طرف، يعنی از تاريخ تهديد محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، برای محو اسراييل از نقشه جهان، احساس خطر شديدی می کند.

مقامات اسراييلی بارها اعلام کرده اند که آمريکا و سازمان ملل متحد، بايد برای برخورد با ايران نقش رهبری را بر عهده گيرند. با همه اين اوصاف، مواردی بوده است که اسراييليها، خستگی خود را از آهنگ کند حرکت جامعه بين المللی پنهان نکرده اند.

حمله پيشگيرانه برای اسراييليها تازگی ندارد. چه، همه می دانند نيروی هوايی اسراييل، در سال 1981 نيروگاه اتمی عراق را ويران ساخت.

صرفنظر از اينکه اظهارات رييس سابق ستاد مشترک ارتش اسراييل، از پيش، به تاييد مقامات سياسی کشور رسيده باشد، يا خير... اسراييل به اين وسيله پيام هشدار دهنده ای برای ايران ارسال داشته است . پيام اسراييل نيز اين است که: گزينه نظامی برجای خود باقيست.

XS
SM
MD
LG