لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

گفتار روز: نقش مخرب ايران در عراق


دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا می گويد رژيم مذهبی ايران اعضای لشکر " قدس " را ، که شاخه ويژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است ، به عراق می فرستد . آقای رامسفلد گفت : « زمامداران ايران افراد خود را به عراق می فرستند تا عملياتی انجام دهند که برای آينده عراق زيانبار است . ما از اين موضوع آگاهيم ، و به نظر من ، مقامات ايران در آينده هنگاميکه به عقب بنگرند متوجه خطا در قضاوت خود خواهند شد ... آنها نيروی قدس را در عراق مستقر می کنند . »

آقای رامسفلد گفت : حضور اين عده از ايرانيان در عراق تهديدی نسبت به امنيت کشور و شهروندان غير نظامی عراق است . آقای رامسفلد گفت : « ترديدی نيست که اعزام نيرو در مرزهای دو کشور نمی تواند در حمايت از کشوری باشد که دموکراتيک است و کاملاً با رژيم ايران فرق دارد »

" نيکلاس برنز " معاون وزارت امور خارجه در امور سياسی نيز می گويد رژيم جمهوری اسلامی ايران نقش مخربی در عراق ايفا می کند . آقای برنز در جلسه کميته روابط بين المللی مجلس نمايندگان آمريکا گفت : « عوامل جمهوری اسلامی ايران روش پيچيده ساخت بمب های دست ساز را به گروههای تروريستی شيعه آموخته اند و اين گروهها تا کنون اين فن آوری را عليه نيروهای بريتانيا در جنوب عراق و همچنين عليه نيروهای آمريکا به کار برده اند . ما از اين جريان بسيار نگران هستيم . »

معاون وزارت امور خارجه آمريکا می گويد : افزون بر آن ، رژيم جمهوری ايران از تلاشهای شيعه ، سنی و کرد در عراق " که برای همزيستی مسالمت آميز و تشکيل يک دولت وحدت ملی صورت می گيرد " جانبداری نمی کند .

آقای برنز اضافه می کند که ايالات متحده نکته تحسين برانگيز و مثبتی در عمليات جمهوری اسلامی ايران در عراق مشاهده نمی کند .

XS
SM
MD
LG