لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۳

بازتاب اعمال جمهوری اسلامی در سخنان وزير خارجه آمريکا خطاب به اعضای کنگره


مقامات بلند پايه دولت بوش ، در توضيحات خود در برابر کنگره آمريکا و نيز در کنفرانسهای مطبوعاتی کاخ سفيد تاکيد می کنند که مايلند مناقشات موجود با ايران ، در درجه اول از راههای ديپلماتيک حل و فصل شود .

در همان حال ، مقامات ، موکداً هشدار می دهند که ، ايرانی که مسلح به سلاحهای اتمی باشد ، برای همسايگان خود ، و نيز برای آمريکا ، خطر بزرگی خواهد بود .

« کاندوليزا رايس » ، وزير امور خارجه آمريکا می گويد : ايران ممکن است به صورت چالش درجه اول ، و مهمترين معضل آمريکا درآمده باشد . خانم رايس می گويد : با توجه به رفتار فعلی ايران به عنوان معيار داوری ، رژيم تهران به حق ، موجبات نگرانی جهان را فراهم آورده است .

خانم رايس ، به عنوان شاهد ، به حمايت رژيم ايران از تروريسم ... و اظهارات جنگ طلبانه رهبران رژيم ، اشاره می کند . خانم رايس می گويد : « اگر شما وضعيت فعلی را به عنوان مبنای محاسبه بر داريد و آنرا ضربدر ۱۰۰ بکنيد ، آنوقت خطری که از طرف ايران متوجه منطقه است ، مشخص خواهد شد . »

«خانم رايس» ، در برابر يکی از کميته های کنگره آمريکاگفت: ايران سعی دارد مساله را به صورت جنگی بين تهران و واشنگتن جلوه دهد . اما ، به گفته وزير امور خارجه آمريکا ، جامعه بين المللی ، به رغم شعارهای تند و تيز رژيم ، در جبهه ای واحد در برابر نقشه های اتمی ايران ، ايستاده است : خانم رايس می گويد : « اگر به آينده بيا نديشيد ... در اين صورت ، تهديدات ايران نمی تواند ما را از اقدامات خود باز دارد ، چون ، ايرانی که مسلح به اسلحه اتمی باشد ، آنقدر خطرناک است که بايد ما ، هر کاری را که از دستمان بر می آيد در پيوستن به جامعه بين المللی ، برای باز داشتن ايران ، به انجام برسانيم . »

از طرف ديگر اسکات مک له لن ، سخنگوی کاخ سفيد ، تاکيد خود را بر اقدامات آينده شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار داد ، سخنگو تأييد کرد که آمريکا ، در مراحل مقدماتی ، در صدد جلب موافقت شورا برای وضع تحريم عليه ايران نيست ، بلکه ، می خواهد ، شورای امنيت ، در درجه اول ، بيانيه شديد اللحنی صادر کند و از ايران موکداً بخواهد که مطالبات سازمان بين المللی انرژی اتمی را به انجام برساند . سخنگوی کاخ سفيد می گويد :« جامعه بين المللی ، نگران نقشه های رژيم ، زير پوشش برنامه های به ظاهر غير نظامی است . »

رژيم ايران کراراً اعلام کرده است که برنامه های اتمی خود را برای توليد الکتريسيته در نظر گرفته است ، و رهبران رژيم نيز گفته اند ، تلاشهای خود را برای دستيابی به فناوری هسته ای متوقف نخواهند کرد .

روز چهارشنبه ، يکی از مقامات ايران ، تهديد کرد ، در صورتيکه شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران اقدام کند ، رژيم تهران نيز ، انتقام خود را خواهد گرفت .

XS
SM
MD
LG