لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

اطمينان پرزيدنت بوش به رعايت ملاحظات امنيتی آمريکا در قرارداد لغو شده با دوبی


پرزيدنت بوش می گويد مساله شرکت اماراتی " دوبی پورتز ورلد" هرگز به امنيت مربوط نمی شد، و دولت او معامله را، اگر کشور را در برابر حملات تروريستی آسيب پذير تر می ساخت، هرگز تصويب نمی کرد.

اما کاخ سفيد نتوانست دمکرات ها و جمهوريخواهان کنگره را متقاعد سازد که معامله بايد انجام شود، و شرکت دولتی "دی پی ورلد" روز پنجشنبه اعلام کرد که عمليات در بنادر آمريکا را به يک شرکت آمريکائی منتقل خواهد ساخت.

پرزيدنت بوش به کنگره هشدار داد که بستن راه معامله می تواند به منافع امنيتی آمريکا در خاورميانه آسيب برساند. او می گويد اينک ادامه همکاری نزديک با متحدان خاورميانه ممکن است دشوار تر شود: من نگران پيام گسترده تری هستنم که اين موضوع می تواند برای دوستان و متحدان ما در سراسر جهان، به ويژه در خاورميانه بفرستد. برای پيروزی در جنگ با تروريسم، ما مجبور هستيم مناسيات و دوستی خود را با کشورهای ميانه رو عرب در خاورميانه تقويت کنيم.

نظرسنجی هائی که در آمريکا انجام گرفت نشان داد که اکثر پرسش شوندگان با واگذاری عمليات مديريت شش بندر آمريکائی به شرکت اماراتی مخالف بودند. و عليرغم تهديد پرزيدنت بوش به وتوی رای کنگره، رهبران قانونگزاران جمهوريخواه به او گفتند که قرارداد تصويب نخواهد شد.

پرزيدنت بوش روز جمعه در گفت و گو با دست اندرکاران روزنامه های آمريکا گفت امارات متحده عربی متحدی متعهد در جنگ با تروريسم است، خدمات مورد نياز کشتيهای آمريکائی را انجام می دهد، اطلاعات محرمانه را تقسيم می کند ، و به بستن شبکه داد و ستد اتمی عبدالقدير خان دانشمند پاکستانی کمک کرد: امارات متحده عربي، شريکی ارزشمند و استراتژيک است. من متعهد هستم مناسبات آمريکا با آنرا تقويت کنم و دليل اهميت آنرا برای کنگره و مردم آمريکا توضيح دهم.

اتاق تجارت آمريکا می گويد کنگره با دست زدن به اقدامی که ممکن است به نام منافع ملی به اقتصاد آمريکا صدمه بزند، مرتکب اشتباهی فاحش خواهد شد. گفت و گو بين آمريکا و امارات متحده عربی در مورد قرار داد تجارت آزاد متوقف شده است.

" نينا نورجاني" سخنگوی نماينده تجارتی آمريکا در باره امکان ارتباط بين اين موضوع و مساله بنادر اظهار نظر نکرد و گفت چنين تاخيرهائی عادی است: آمريکا و امارات متحده عربی به پيشرفت در مذاکرات قرار داد تجارت آزاد پای بند هستند. برای فراهم آمدن قرار دادی که هر دو ظرف بتوانند با موفقيت اجرا کنند، ما به منظور آماده شدن برای دور بعدی مذاکرات به وقت بيشتری نيار داريم.

اسکات مک للن، سخنگوی کاخ سفيد گفت شرکت "دی پی ورلد" خود تصميم گرفت عمليات اداره بنادر را به يک شرکت آمريکائی منتقل کند، و اين موضوع نشان می دهد که امارات متحده عربی اهميت مناسبات با آمريکا را درک می کند.

XS
SM
MD
LG