لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

گفتار روز: چا لش از سوی رژيم ايران است و نه از مردم ايران


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا می گويد سياست های رژيم مذهبی در ايران تهديدی بسيار جدی است: ما ممکن است از سوی هيچ کشور با چالشی بزرگتر از آنچه از ايران ناشی می شود روبرو نباشيم. کشوری که هدف سياست های آن به وجود آوردن خاورميانه ای است که با آنچه ما می خواهيم شاهد شکل گرفتن آن باشيم، يکصد و هشتاد درجه متفاوت است. خانم رايس می گويد تصميم حکام ايران به توليد جنگ افزار اتمي، فقط يکی از دلايلی است که موجب نگرانی می شود.

ايران کشوری است که منبع اصلی تامين هزينه های تروريسم است، چه در جنوب عراق، يا در سرزمين های فلسطِينی يا در لبنان. در تمام اين موارد ، حمايت ايران از تروريسم بازدارنده است و در برخی موارد، به جلوگيری از رشد دولت های دمکراتيک و با ثبات کمک می کند.

و، البته، پرونده ايران در رعايت حقوق بشر بسيار ناهنجار است و کشوری است که در آن شماری نابرگزيده شوق و آرزوی مردم برای دمکراسی را سرکوب می کنند. دولت بوش از کنگره درخواست کرده است ۷۵ ميليون دلار اضافی برای پيشبرد آرمان دمکراسی در ايران تصويب کند.

خانم رايس می گويد : ما پيشنهاد کرده ايم از اين پول برای گسترش کوشش هايمان در رسيدن به مردم ايران از طريق وب سايت ها و تکنولوژی مدرن استفاده کنيم. ما همچنين گفته ايم که قادر خواهيم شد از سازمان های غير دولتی که می توانند در ايران کار کنند، پشتيبانی کنيم، و از راه های گوناگون تماس های آموزشی و فرهنگی با مردم ايران را بهبود بخشيم و افزايش دهيم.

وزير امور خارجه آمريکا می گويد در حالی که رژيم مذهبی ايران، اگر به راه فعلی خود ادامه دهد منزوی خواهد شد، آمريکا مردم ايران را منزوی نخواهد ساخت.

هدف از اين برنامه ها منزوی ساختن مردم ايران نيست. ما با مردم ايران مشکلی نداريم، می خواهيم آنها آزاد باشند. خانم رايس می گويد: مشکل ما، رژِيم ايران است.

XS
SM
MD
LG