لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

فراخوانی پارلمان عراق توسط جلال طالبانی و نگرانی وی از افزايش خشونت های فرقه ای


جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق پارلمان جديد کشور را به تشکيل جلسه در روز ۱۹ مارس فراخوانده است و می گويد بن بست تشکيل دولت می تواند به افزايش خشونت های فرقه ای منجر شود.

نخستين جلسه پارلمان به تاخير افتاده است، زيرا سه حزب سياسی اصلی ، که در راستای خطوط فرقه ای و قومی تقسيم می شوند، نتوانسته اند در مورد فرمولی برای تقسيم قدرت به توافق برسند.

زالمای خليل زاد سفير آمريکا در عراق، از رهبران سياسی اصلی کشور خواسته است برای شکستن بن بست کنفرانس ويژه ای تشکيل دهند. او گفت رهبران تمام جناح ها بايد برای حل اختلافات خود، مهمتر از همه پيشنهاد کانديدا شدن ابراهيم الجعفری نخست وزير برای يک دوره ديگر، شبانه روز مذاکره کنند.

در واشنگتن ، پرزيدنت بوش روز جمعه نسبت به خشونت های فرقه ای در عراق ابراز نگرانی کرد. با اين حال گفت مردم عراق يک قدم از ناآرامی دور شده اند. دولت بوش در گيری تمام جناح های عراقی را برای کمک به کاهش سطح خشونت و هموار ساختن راه خروج بيش از ۱۳۰ هزار سرباز آمريکائی از کشور اساسی تلقی می کند.

در اين ميان، به گفته مقامات، در سه حادثه جداگانه در فلوجه، سامرا، و بغداد، بيش از ۱۲ تن، از جمله يک تکاور دريائی آمريکا کشته شدند.

XS
SM
MD
LG