لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

خامنه ای ميگويد موضع اتمی واشنگتن بخشی از تلاش برای تضعيف حکمرانان ايران است 


در ايران، آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد مذهبی گفته است تهران از تلاش خود برای انرژی اتمی منصرف نخواهد شد، و موضعی که واشنگتن در مورد برنامه اتمی تهران اتخاذ کرده است بخشی از تلاش برای تضعيف حکمرانان مذهبی ايران است.

اظهارات امروز آيت الله خامنه ای ، لحنی ديگر از سخنان محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری است که گفته است تهران مرعوب قلدری غرب برای انصراف از تحقيقات اتمی خود نخواهد شد.

اين دو مقام يک روز پس از آن صحبت کردند که هيات مديره سی و پنج کشوری آژانس بين المللی انرژی اتمی گزارش اقدام تهران به ازسرگيری غنی سازی اورانيوم را، که برغم مخالفت های آژانس انجام گرفت ، به شورای امنيت سازمان ملل متحد فرستاد .

شورای امنيت در صورتيکه تشخيص دهد فعاليت های اتمی تهران، آنگونه که آمريکا و اتحاديه اروپا مدعی اند، ناقض پيمان منع گسترس تسليحات اتمی است، می تواند عليه تهران تحريم های تنبيهی وضع کند.

سفيران پنج عضو دائمی شورای امنيت شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين ملاقات ها و تبادل نظرهای خود را برای رسيدگی به اتهامات عنوان شده توسط غرب آغاز کرده اند.

آمريکا تهران را به استفاده از پروژه انرژی اتمی اش به عنوان سرپوشی برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده است، اما تهران ميگويد برنامه اش دارای مقاصد صلح آميز است .

روز چهارشنبه نيکلاس برنز مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا به يک کميته کنگره اين کشور گفت در اينمورد که تهران در تلاش دسترسی به تسليحاتی اتمی است اتفّاق نظری جهانی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG