لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعيين استراتژی واکنش به جمهوری اسلامی ايران تشکيل جلسه دادند


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران گفت تهران تسليم قلدری غرب در جهت ترک برنامه اتمی خود نخواهد شد.

امروز پنجشنبه آقای احمدي نژاد اين نظرات را يک روز پس از ارسال گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی درباره برنامه اتمی ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد که ميتواند تحريم بر روی رژيم تهران بر قرار کند، اظهار کرد.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد گفتگوهای مقدماتی خود را درباره برنامه اتمی ايران ساعاتی پس از دريافت گزارش آژانس انرژی اتمی، آغاز کردند.

سفيران آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، و چين در آخر وقت روز چهارشنبه برای تعيين استراتژی واکنش به ايران بخاطر تداوم عدم اجابت خواستهای آژانس بين المللی انرژی اتمی، ديدار کردند.

سفيران اعضأ دائمی شورای امنيت قرار است دوباره روز جمعه ديدار کنند و نشست های بيشتری هم احتمالاً در هفته آينده خواهد داشت.

آژانس بين المللی انرژی اتمی از رژيم ايران خواسته است که همه فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را که دولت های غرب مدعی هستند پوششی برای ساختن سلاح های اتمی است، متوقف کند.

در بيانه ای که روز چهارشنبه در وين به آژانس بين المللی انرژی اتمی داده شده است ايران ميگويد که برای گفتگو آماده است اما آمريکا را در صورت ارجاع موضوع به شورای امنيت به "رنج و مشقت" تهديد کرد.

کاخ سفيد گفت که تهديد رژيم تهران منفرد شدن بين المللی ايران را عميق تر کرده است.

محمد البرداعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد که هنوز امکان راه حل سياسی برای روياروئی کنونی مذاکرات وجود دارد وليکن خروج از بن بست زمان ميطلبد.

در واشنگتن نيکلاس برنز معاون وزارت خارجه روز چهارشنبه به يک کميته کنگره آمريکا گفت در اين مورد که ايران سعی در دستيابی به سلاح های اتمی دارد، اتفاق نظر بين المللی وجود دارد.

رژيم تهران ميگويد که برنامه اتمی ايران برای توليد برق است.

XS
SM
MD
LG