لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

همزمانی تشديد خشونت های فرقه ای درعراق با تلاش های سياسی شکل بخشيدن به دولتی جديد    


روز چهارشنبه مردان مسلح ناشناس که يونيفورم کوماندوهای پليس را به تن کرده بودند با حمله به دفاتر يک شرکت خصوصی امنيتی در شرق بغداد، پنجاه نفر از کارمندان اين شرکت را بزور با خود برده اند.

اين حمله ساعاتی پس از آن رخ داد که گشت های امنيتی اجساد بيست مرد را در يک خودروی رها شده در يک محله سُنّی نشين پايتخت پيدا کردند. مقامات عراقی ميگويند بنظر ميرسد به دو نفر از مردان گلوله شيليک شده بود. دست و چشمان ديگران، اغلب بسته بود . به گفته مقامات، اغلب آنان، اخيرا به دار آويخته شده بودند. هنوز هويت قربانيان مشخص نيست، اما اجساد آنها در شرايطی پيدا شد که خشونت های فرقه ای شدت گرفته است. صدها عراقی پس از بمب گذاری ماه گذشته در يک حرم شيعه در سامرا، به کشته شده اند.

در همين حال پليس عراق ميگويد انفجار دو بمب جاده ای که يکی از آنها هنگام عبور يک کاروان نيروهای امنيتی وزارت کشور منفجر شد، روز چهارشنبه در بغداد دست کم يازده نفر را کشت.

در واقعه ای ديگر ارتش آمريکا امروز از کشته شدن يک سرباز آمريکائی در انفجار يک بمب جاده ای در شهر شمالی تل عفر خبر داده است.

ارتش آمريکا همچنين اعلام کرد بيش از صد و بيست مردی که بازداشت شده بودند، آزاد شده اند. ارتش آمريکا هويت و تابعيت آزادشدگان را اعلام نکرده است .

زالمای خليل زاد سفير آمريکا در عراق ميگويد حملات فرقه ای می تواند به جنگی داخلی منجر شود . وی با اشاره به افسانه يونانی موسوم به جعبه پاندورا به روزنامه لس آنجاس تايمز گفت سرنگونی رژيم صدام حسين در سال۲۰۰۳ به اصطلاح به بازشدن اين جعبه منجر شد که تشنج های قومی فرقه ای را در آن جا داده بودند.

دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا روز سه شنبه گفت به اعتقاد او عراق فعلا در مرحله يک جنگ داخلی نيست اما اذعان کرد امکان بالقوه چنين جنگی همواره وجود داشته است.

در همين حال احزاب سياسی عراق به تلاش برای شکل بخشيدن به دولتی جديد ادامه ميدهند و اين درحالی است ائتلاف اصلی شيعه سعی ميکند برنامه تشکيل جلسه افتتاحيه پارلمان را به تاخير بياندازد.

جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق دستور داده است جلسه افتتاحيه پارلمان روز يکشنبه برگزار شود تا به ضرب الاجل پيش بينی شده در قانون اساسی عراق عمل شود . اما ائتلاف اصلی شيعه ابراهيم الجعفری نخست وزير عراق، موسوم به مجلس اعلای انقلاب اسلامی در عراق، خواستار به تعويق افتادن جلسه افتتاحيه شده است.

سياستمداران کرد و سُنّی با ادامه نخست وزيری آقای ال جعفری مخالف اند .

آقای ال جعفری گفته است وی تسليم فشارهائی نخواهد شد که هدف آنها انصراف او از رقابت برای دومين دوره نخست وزيری عراق است.

XS
SM
MD
LG