لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

گفتار روز: اجلاس سازمان بين المللی انرژی اتمی برای مسئله ايران


سازمان بين المللی انرژی اتمي، يا اختصاراً آي- اِي- اي- ای در وين تشکيل جلسه داده است تا به پاسخ دولت ايران در برابر مطالبات سازمان در جهت محدود ساختن و شفاف تر ساختن برنامه اتمی خود رسيدگی کند.

رژيم مذهبی ايران به مدت بيست سال فعاليت غنی سازی اورانيوم خود را از انظار جهانيان مخفی ساخت.

از اورانيوم غنی شده، هم می توان برای توليد الکتريسيته و هم توليد هسته انفجاری بمب اتمی استفاده کرد.

بسياری از ملل جهان معتقدند که ايران زير پوشش برنامه توليد انرژی برای مصارف عامه، در باطن در صدد توليد سلاحهای اتمی است.

سازمان بين المللی انرژی اتمي، آي- اِي- اي- اي، بارها از ايران خواسته است کليه فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را بحال تعليق درآورد.

تام کيسي، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد:در اين شرط آي- اِي- اي- اي، مصالحه امکان ناپذير است: آقای کيسی می گويد:"مثل اينست که بگويند يکنفر مختصراً آبستن است! نمی توان اجازه داد که اين رژيم به غنی سازی اورانيوم در هر بعد و اندازه ای بپردازد، چون، غنی سازی اورانيوم در هر سطح و اندازه ای به رژيم اين امکان را ميدهد که به تکنولوژی مربوط تسلط يابد... چرخه سوخت اتمی را تکميل کند ... و پس از آن، اين تکنولوژی به آسانی می تواند در يک برنامه مخفی زير زمينی برای ساختن بمب اتمی به کار گرفته شود." سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا برای نشان دادن ميزان خطر، به عنوان نمونه به مورد کره شمالی اشاره کرد: سخنگو می گويد: "کره شماليها فناوری چرخه سوخت اتمی را تکميل کردند و پس از آن به سرعت، يک برنامه غير نظامی هسته ای را برداشتند و تنها در ظرف سی روز آن را به يک برنامه بمب اتم سازی مبدل کردند." سخنگو می گويد:"علت اين همه رفت و آمد و جار و جنجال جامعه بين المللی اين است که وضعی فراهم آيد که ايران نتواند توانايی و قابليت توليد اسلحه اتمی را داشته باشد."

در ماه فوريه گذشته، آي- اِي- اي- اِی تصميم گرفت مسأله فعاليتهای اتمی ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد گزارش دهد. شورای امنيت ارگانی است که می تواند ايران را مشمول تحريم قرار دهد.

اقدام شورای امنيت سازمان ملل متحد تا پايان اجلاس فعلی سازمان بين المللی انرژی اتمی به تعويق افتاده است.

تام کيسي، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد: شورای امنيت بزودی مسأله ايران را تحت رسيدگی قرار خواهد داد.

جان بولتون، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد می گويد: هر چه بيشتر برای مقابله با خطر رژيم ايران صبر کنيم، حل و فصل اين مسأله غامض تر و دشوارتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG