لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

تاکيد ديک چينی بر باز گذاشتن "همه گزينه ها" برای مقابله با رفتار غير مسئولانه ايران


" ديک چيني" معاون رئيس جمهوری آمريکا ميگويد به ايران اجازه توليد جنگ افزار هسته ای داده نخواهد شد؛ و اگر جمهوری اسلامی ايران در قصد خود به دستيابی به سلاح اتمی پافشاری کند، بايد در انتظار " عواقب وخيمی " از سوی جامعه جهانی باشد.

آقای چينی که در برابر اعضای گروه لابی اسراييل در واشنگتن سخن ميگفت ، اظهار داشت ايالات متحده آمريکا همه گزينه ها را برای مقابله با آنچه که وي " رفتار غيرمسؤلانه " زمامداران ايران ناميد باز گذاشته است.

سخنان آقای چينی روز سه شنبه در حالی ايراد شد که سازمان بين المللی انرژی اتمی در وين تشکيل جلسه داد تا پيرامون مسأله هسته ای ايران و درخواست از شورای امنيت سازمان ملل متحد جهت اِعمال تحريم عليه اين کشور اتخاذ تصميم کند.

در همين حال سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه که از آمريکا ديدن ميکند روز سه شنبه با همتای خود کاندو ليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا و پرزيدنت بوش ملاقات کرد.

وی پس از اين ديدارها به خبرنگاران گفت روسيه در زمينه مجاز ساختن ايران به غنی سازی اورانيوم هيچگونه مصالحه ای صورت نگرفته است. وی اضافه کرد که گفتگوهای روسيه با ايران بر محور ترغيب ايران به غنی سازی اورانيوم در خاک روسيه متمرکز بوده است.

ديدار لاوروف همزمان با انتشار گزارشهايی صورت ميگيرد دائر بر اينکه روسيه با ايران در وين بر سر يک پيشنهاد سازش کرده است. از قول ديپلماتها گفته شده است که پيشنهاد روسيه با ايران بر اين مبنا است که ايران فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورد ، و درعين حال مجاز باشد تحقيقات هسته ای را در خاک خود در سطحی محدود انجام دهد.

XS
SM
MD
LG