لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

امکان عالمگير شدن سرايت آنفلوآنزای مرغی به انسانها مورد توجه قرار می گيرد


درحالی که ويروس مرگبار H5N1 به سرعت به پرندگان منتقل می شود، مقامات سازمان بهداشت جهانی برای بررسی احتمال شيوع يک بيماری عالمگير براثر سرايت آنفلوآنزای مرغی به انسان ها، در ژنو با يکديگر ديدار کردند.

مارگارت چان يک مقام بلندپايه در امور بيماری آنفلوآنزا گفت از لحاظ تاريخی، شيوع اين بيماری درمرغان وپرندگان بی سابقه بوده است.

خانم چان طی سخنانی دراجلاسی مرکب از ٣٠ تن ازکارشناسان گفت شيوع اين ويروس مرگبار، چالش بزرگتری را برای جهان در مقايسه با هر بيماری همه گير قبلی به وجود آورده است.

منظور از برگزاری اين اجلاس، ايجاد طرحی در جهت مهار سريع ويروس اچ 5 ان 1 و پاسخ به موقع در صورت تغيير ژنتيکی اين ويروس مرگبار و سرايت آن به انسان ها درسطح جهان است.

اين ويروس تاکنون تعدادی از پرندگان را درکشورهای مختلف جهان تلف کرده است. ويروس همچنين، ٩٤ نفر را عمدتاً در آسيا از پای در آورده است. ويروس به تازگی دراتريش وآلمان به گربه ها سرايت کرده بود.

مقامات فرانسه کشف مورد جديدی از آنفلوآنزای مرغی را در يک قوی مرده تأييد کردند.

خبرگزاری های روسيه نيز روز دوشنبه تلف شدن تعداد زيادی از پرندگان را در جنوب کشور گزارش کردند و صربستان، کشف بيماری را در قوهای مرده در چندين منطقه مورد تأييد قرارداد.

مقامات لهستان روزيکشنبه وجود ويروس H5N1 را درپرندگان تأييد کردند و چين درهمان روز، مرگ يک نفر ديگر را بر اثرابتلا به اين بيماری گزارش کرد.

XS
SM
MD
LG