لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

پرزيدنت بوش دستيابی تهران را به تسليحات اتمی خطری برای تمامی جهان دانست


پرزيدنت بوش ميگويد اگر تهران بتواند تسليحات اتمی بسازد، و يا صاحب تسليحات اتمی شود، تمامی جهان به خطر می افتد.

پرزيدنت بوش امروز، شنبه ، در يک کنفرانس خبری مشترک با پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان در اسلام آباد نگرانی های خود را در باره جاه طلبی های اتمی تهران تکرار کرد.

اظهار نظر پرزيدنت بوش يک روز پس از آن انجام گرفت که مذاکرات ميان مذاکره کنندگان اروپائی و تهران نتوانست به برطرف ساختن بن بستی بين المللی منجر شود که ناشی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی است .

رهبران غرب ميخواهند آژانس بين المللی انرژی اتمی که روز دو شنبه در وين جلسه دارد پرونده تهران را برای تحريم های تنبيهی احتمالی به شورای امنيت ارجاع کند. اما کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد شورای امنيت بعيد است که در نخستين واکنش خود به مسئله از تحريم های تنبيهی استفاده کند.

واشنگتن تهران را به تلاش پنهانی برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده است. تهران که اوايل سال جاری غنی سازی اورانيوم را به رغم اعتراض های غرب از سر گرفت ميگويد برنامه اتمی اش برای توليد برق است.

مذاکره کنندگان اروپائی مذاکرات جمعه را سازنده توصيف کردند اما گفتند نمايندگان تهران آماده نبودند به خواست های اروپا در مورد متوقف ساختن تمامی فعاليت های غنی سازی اورانيوم عمل کنند.

مقامات ايران و روسيه همچنين در باره يک پيشنهاد مسکو مذاکره ميکنند که مستلزم غنی سازی اورانيوم مورد نياز تهران در خاک روسيه است. هدف اين پيشنهاد کاهش اين نگرانی هاست که تهران ممکن است سوخت غنی شده را برای استفاده در تسليحات اتمی بکار گيرد. تهران ميگويد اگر پرونده اتمی اش به شورای امنيت سازمان ملل متحد برده شود اين مذاکرات را متوقف ميکند.

XS
SM
MD
LG