لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۱

همکاريهای هند با افغانستان در زمينه های آموزش و پرورش، آبادانی و اقتصاد


پرزيدنت جرج دابليو بوش ، رئيس جمهوری آمريکا می گويد ، دولت هند را تشويق کرده است تا با کشورهايی که از تجربيات هند برای ساختن يک دموکراسی چند فرهنگی و قائل به احترام برای حقوق اقليت های مذهبی ، سود خواهند برد، مستقيما همکاری کند .

پرزيدنت بوش می گويد ، افغانستان يکی از اين کشورها است.

پرزيدنت بوش می گويد : « فعاليتهای هند در افغانستان نمونه بارزی از تعهدات هند نسبت به دموکراسی های نوظهور است . کشور هند ، تعهد کرده است . مبلغی معادل با ۵۶۵ ميليون دلار برای کمک به مردم افغان ، به منظور مرمت زيربنای خود و فعاليتهای بازيابی ، بپردازد . » هند به افغانستان برای امور جاده سازی ، بيمارستانها ، و ساختمانهای دولتی کمک می کند . اتوبوسهای اهدائی مارک تاتای هند ، هم اکنون به صورت رکن اصلی سيستم حمل و نقل عمومی کابل در آمده اند . علاوه بر اين هند ، کمکهای قابل توجهی در زمينه های آموزش و پرورش ، از جمله بازسازی دبيرستان حبيبيه در کابل ، به عمل آورده است .

پريزيدنت بوش می گويد ، هند به افغانستان برای تاسيس نهادهای دموکراتيک کمک می کند . پرزيدنت بوش می گويد : « اخيراً هند اعلام کرد آماده است ۵۰ ميليون دلار ديگر ، برای تکميل ساختمان مجلس ملی افغانستان کمک کند . هند ، کارمندان اداری مجلس ملی افغانستان را آموزش داده است و برنامه مشابهی نيزبرای نمايندگان پارلمان ، و رهبران منتخب افغانستان تدارک ديده است.»

ديويد مالفورد ، سفير آمريکا در هند ، در مقاله اخير خود در روزنامه می نويسد ، نقش هند در حمايت از مردم افغانستان در راه دموکراسی ، نقش بسيار حساسی بوده است هند ، وسائل و ابزار و آموزش لازم را در اختيار افغانستان قرار داد تا انتخابات سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ ، به سرانجام موفقانه ای برسد . آقای «مالفورد» در مقاله خود می افزايد : « ايالات متحده آمريکا قاطعانه خود را نسبت به ساختن و پرداختن جوی مسالمت آميز برای مردم افغان ، برای زيست در محيطی فارغ از تروريسم ، متعهد می داند . »

مسعود خليلی ، تا اين اواخر ، سفير افغانستان در هند بود . آقای خليلی اخيراً به يکی از نشريات اينترنتی گفته بود که مردم افغانستان از حضور آمريکا ، شکر گزارند . آقای خليلی می گويد ، در اينجا ، القاعده حضور داشت ... طالبان حضور داشت ... و زندگی واقعاً جهنمی بيش نبود ... خليلی می پرسد آيا حضور آمريکائيها در افغانستان به نفع ما نبود ...؟ آقای خليلی در جواب می گويد : « چرا » !

پرزيدنت بوش می گويد ، رها ساختن افغانستان از چنگال تروريسم به نفع خود هند و آمريکا بود . پرزيدنت بوش می گويد : « مردم آمريکا و هندوستان درک می کنند که يک قسمت اصلی شکست دادن تروريستها،جايگزين کردن ايدوئولوژی «نفرت» آنها ، با ايدوئولوژی « اميد » است .

XS
SM
MD
LG