لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

الجعفری از وعاظ عراقی خواستار اجتناب از موعظه های آتشين و تحريک آميز شد


نخست وزير شيعه عراق، همزمان با منع آمد و شد يک روزه وسائط نقليه در بغداد خواستار آرامش شده است. ابراهيم ال جعفری امروز، جمعه، از وعاظ خواست از ايراد موعظه های آتشين و تحريک آميز در آئين های نماز جمعه اجتناب کنند.

ديشب، افرادی مسلح دست کم هجده کارگر شيعه را در حمله به دو کارخانه در شهرکی کوچک در نزديکی بغداد کشتند.

امروز همزمان با اعمال منع آمد و شد وسائط نقليه، پليس و سربازان عراقی به مراقبت و گشت زنی در خيابانها پرداختند. هدف اين منع، مقابله با خشونت های فرقه ای مذهبی است که پس از بمب گذاری هفته گذشته در يک حرم شيعه در سامراموجب کشته شدن صدها نفر شد.

در آئين های نماز جمعه امروز اغلب وعاظ آرامش را توصيه کردند. اما به گزارش خبرگزاری فرانسه شيخ احمد حسن ال طها، که در سامرا وعظ ميکرد، يهوديان و ايرانيان را مسئول خشونت های پس از انفجار بمب معرفی کرد.

يک فرمانده آمريکائی در عراق ميگويد بنظر ميرسد بحران اخير سپری شده باشد اما يک حمله عمده ديگر به اماکن مذهبی می تواند آثاری منفی بجای بگذارد. ژنرال جرج کيسی که در يک کنفرانس خبری با خبرنگان مستقر در پنتاگون از طريق تلويزيون صحبت ميکرد گفن تيروهای امنيتی عراقی در جريان خشونت های اخير گذاشته اند ستيزه گران شيعه از پست های بازرسی بگذرند.

در همين حال ائتلافی از سياستمداران سُنّی و کرد خواستار استعفای نخست وزير شيعه عراق شده است. اين ائتلاف ميگويد ابراهيم ال جعفری مانعی برای يک وحدت سياسی است .

سخنگوی بلوک شيعه گفته است به حمايت خود از آقای ال جعفری برای يک دوره ديگر نخست وزيری ادامه ميدهد.

XS
SM
MD
LG