لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۹

تهران در مذاکرات اتمی آخرين لحظه با اروپائی ها


مذاکره کننده ارشد اتمی تهران و وزيران امورخارجه اروپائی روز جمعه در وين برای رفع بن بست ناشی از برنامه اتمی تهران تلاش ديگری را بعمل خواهند آورد.

اين ملاقات غير منتظره به درخواست تهران و در آستانه يک جلسه مهم آژانس بين المللی انرژی اتمی برگزار ميشود.

آژانس در جلسه روز دوشنبه خود تصميم خواهد گرفت آيا از شورای امنيت بخواهد عليه تهران اقدامی بعمل آيد ، يا نه.

علی لاريجانی امروز در پايان مذاکرات با مقامات روسيه در مسکو گفت اگر آژانس بين المللی انرژی اتمی به شورای امنيت سازمان ملل متحد توصيه کند عليه ايران اقدامی انجام دهد مذاکرات با روسيه متوقف خواهد شد.

وزيران امور خارجه بريتانيا، فرانسه و آلمان در مذاکرات فردا در وين شرکت ميکنند .

مقامات اروپائی ميگويند پيشنهاد جديدی برای ارائه ندارند اما انتظار دارند تهران ايده های خود را در مورد چگونگی برطرف ساختن بن بست شرح بدهد.

مقامات روسيه ميگويند مذاکرات مسکو در واکنش به اصرار تهران برای ادامه عمليات غنی سازی در داخل ايران معلق مانده است.

تهران ميگويد برنامه اتمی اش فقط برای مقاصد صلح آميز است، اما کشورهای غربی ميگويند تهران پنهانی برنامه توليد تسليحات اتمی را دنبال ميکند.

مسکوپيشنهادی ارائه داده است که به تهران امکان ميدهد روند توليد سوخت اتمی را در تاسيسات روسيه انجام دهد تا اطمينان حاصل شود که از اين روند برای توليد اورانيوم مورد نياز در ساختن تسليحات اتمی استفاده نخواهد شد.

آقای لاريجانی آمريکا را برای عدم موفقيت در مذاکرات مسکو مقصر دانسته است. آقای لاريجانی گفت آمريکا خواستار شکست مذاکرات تهران و مسکو در باره غنی سازی اورانيوم است.

در همين حال محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران که از مالزی ديدن ميکند امروز کشورهای ثروتمند غربی را متهم کرد که با تلاش برای کنترل بر منابع انرژی جهان ذخائر ممالک درحال رشد را خالی ميکنند.

وزير امور خارجه مالزی ميگويد جهان بايد اين اطمينان را که برنامه اتمی تهران برای مقاصد صلح آميز است بپذيرد.

وی افزود جامعه بين المللی نمی تواند اجازه دهد اين مسئله به زمينه ای جديد برای منازعه مبدل شود.

XS
SM
MD
LG