لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

تظاهرات در دو شهر هند عليه سياست های خارجی  پرزيدنت بوش


در حالی که پرزيدنت بوش ديدارسه روزه خود را از دهلی نوآغاز می کرد، ده ها هزار تن از مسلمانان و کمونيست ها در دو شهرعمده هند دست به تظاهرات زدند.

تظاهر کنندگان در شهرهای دهلی نو و کلکته عليه جنگ در عراق و سياست های خارجی پرزيدنت بوش، راه پيمائی کردند. انتظارمی رود در جريان ديدارپرزيدنت بوش، تظاهرات بيشتری برگزار شود.

پرزيدنت بوش پيشترطی سخنانی درافغانستان گفته بود آمريکا و هند دارای مشارکتی استراتژيک با منافعی گسترده، از جمله منافع اقتصادی و همکاری های دفاعی هستند و خواست هردو کشور، کمک به دمکراسی هائی مانند افغانستان است. پرزيدنت بوش در راه عزيمت به دهلی نو، توقف غير منتظره ای در افغانستان به عمل آورد.

نخستين ديدار پرزيدنت بوش از جنوب آسيا هنگامی صورت می گيرد که مذاکره کنندگان آمريکائی و هندی يک قرارداد همکاری اتمی بين آمريکا و هند را مورد بحث قرارداده اند که هند به موجب آن نيروگاه های اتمی غيرنظامی خود را به روی بازرس های سازمان ملل متحد می گشايد.

پرزيدنت بوش اظهارداشت اگرآمريکا و هند نتوانند نسبت به چگونگی جدا کردن تاسيسات اتمی غيرنظامی هند از تاسيسات اتمی نظامی اين کشور توافق کنند، گفتگوهای آن ها برای دستيابی به قرارداد مورد نظر ادامه خواهد يافت.

پرزيدنت بوش قراراست با عبد الکلام رئيس جمهوری و مانموهان سينگ نخست وزير هند ديدارکند و نطقی ايراد کند که مستقيما ازتلويزيون هند پخش خواهد شد. پرزيدنت بوش پس ازپايان ديدارازهند، عازم پاکستان خواهد شد.

XS
SM
MD
LG